A Márton Áron Társaság és elnöke, Soós Károly által kezdeményezett Remény a reménytelenségben – főpásztorok a kelet-közép-európai diktatúrákban című tanácskozáson Alberto Bottari de Castello, a Szentszék magyarországi nagykövete; Varga Lajos váci segédpüspök és a téma avatott egyházi és civil szakértői, köztük két erdélyi magyar szakember a kommunizmus időszakának négy kiemelkedő katolikus főpásztorának – Márton Áron gyulafehérvári püspök, Mindszenty József hercegprímás, Stefan Wyszynski bíboros, lengyel prímás és Karol Wojtyla krakkói bíboros érsek, a későbbi II. János Pál pápa – munkásságáról beszélgettek.
A budapesti lengyel nagykövetségen rendezett konferencián Roman Kowalski lengyel nagykövet a következőket hangsúlyozta: a remény az a motívum, amely ezt a négy személyiséget összeköti. A legnehezebb időkben szavaikkal, tetteikkel, emberi tartásukkal ébresztettek reményt, irányt mutattak, mintát adtak hívőknek és nem hívőknek egyaránt. Kitartásukért, következetes kiállásukért nagy árat kellett fizetniük.
Emlékük felidézésének külön aktualitást ad, hogy Lengyelországban jövőre ünneplik a szabadság visszaszerzésének 25. évfordulóját. 2014-et Bronislaw Komorowski államfő a szabadság évének nyilvánította. A szabadság kivívásában megkérdőjelezhetetlen szerepe volt a lengyel egyháznak: a diktatúra idején biztosította a tradíció és a kultúra folytonosságát. Ez olyan tekintélyt kölcsönzött neki, amely a mai napig fennáll – mutatott rá Kowalski.
A kommunizmus egyik legfőbb célja az Egyház lerombolása volt. A főpásztorok sokszor hasonló, máskor eltérő stratégiákat választottak, de a diktatúrával vívott háborút végül az Egyház nyerte meg – emelte ki Alberto Bottari de Castello apostoli nuncius.
A konferencia előadásait a tervek szerint kötetben is megjelentetik.
MTI/Magyar Kurír
Kép: mult-kor.hu