„Sándor Istvánt nem egy, az utcán beleakadt golyó ölte meg. Az Egyház iránti gyűlölet, provokálta ki elítéltetését. Krisztusért élni azt jelentette számára, hogy a teljes egészében végigjárja a krisztusi utat, ha kell, vállalja ezért a halált is” – erről beszélt Ábrahám Béla, a szalézi rend tartományi elöljárója a boldoggá avatás küszöbén tartott sajtótájékoztatón, Sándor István életét ismertetve.
Az elöljáró arról a karizmáról beszélt, ami ma fontos útmutatást jelent a rend számára. Sándor István a munkásfiatalokat szólította meg, azokat, akik nehezen találtak otthonra és feladatra az Egyházban. Hat csoportja volt, életük minden terültén támogatást adott nekik. Segített a személyiség fejlődésükben, lelkiségi útmutatást adott, vezette őket a munka világában, és szabadidős pezsgést teremtett számukra. Még a szocialista Persil gyár is felfigyelt közösségi szellemű munkájára – ahol a rendszer üldöztetését érzékelve, álnéven dolgozott – és népnevelői kitüntetést adott neki.
Ábrahám Béla összefoglalta az elkövetkező napok eseményeit. Depaula Flavio a boldoggá avatási eljárás menetét ismertette.
Sándor István boldoggá avatása a szalézi lelkiségre jellemző módon egyszerre a helyi közösségek – így Szolnok, Sándor István szülővárosa, Újpest, életének helyszíne – a magyar Egyház, és az egész szalézi család ünnepe.
Október 19-re háromszáz olasz vendég érkezik Budapestre, a szalézi rend vezetői, továbbá 80 szalézi testvér. A boldoggá avatáson részt vesz a teljes magyar püspöki kar, valamint határon túli egyházfők. Elfogadta a meghívást a salzburgi és a belgrádi érsek és a lateráni egyetem rektora is. Különvonattal érkezik Szolnokról hatszáz, Kazincbarcikáról kilencszáz tisztelő.
Október 19-én, szombaton 9.30-kor a Szent István-bazilika előtti téren Sándor István életének ismertetésével és bevezető közös imádsággal kezdődik az ünneplés. A 10.30-kor kezdődő szentmise főcelebránsa Erdő Péter bíboros, esztergom–budapesti érsek.
Az ünnepélyes szentmise keretében, a Szentatya megbízásából, Angelo Amato bíboros, a Szentté Avatási Ügyek Kongregációjának prefektusa teszi közzé a boldoggá avatásra vonatkozó határozatot. A kihirdetést pillanatában, a szentmise Kyrie része után leleplezik le Sándor István nyolcszor öt méteres nagyságú arcképét.
Mivel Sándor István földi maradványainak holléte jelenleg ismeretlen, ereklye helyett a szüleinek írt levelei és házassági évfordulójukra készített grafikai munka lesz az, amit oltárra emelnek ekkor. Ezt Jean Paul Muller luxemburgi szalézi testvér, a rend ökonómusa helyezi el az oltáron. A szentmise könyörgéseit Sándor István életének fő mozzanataiból állítják össze. A boldoggá avatás énekkara a 2002-ben elhunyt legendás szalézi, Dauner János vezette kétszáz fős énekkar lesz.
A „házigazda”, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye minden hívőt és érdeklődőt szeretettel vár, 3500 szék és nagy kivetítő is lesz az eseményen.
A százesztendős, a magyarországi letelepedését ünneplő szalézi rendtartomány számára az ünnepet tovább emeli Páscual Chávez rendfőnök magyarországi látogatása. A rendfőnök részt vesz és katekézist tart a boldoggá avatást követő, fiataloknak szóló eseményen a Körcsarnokban.
Az emlékezés október 19. után is folytatódik. Újpesten egy újonnan létesített játszóteret Sándor Istvánról neveznek el. Szolnokon körút kapja meg a Boldog Sándor István nevet, és emléktáblát avatnak a vértanú egykori iskolájának falán, továbbá színdarabbal is tiszteleg Szolnok stúdiószínháza a vértanú emléke előtt. Több városban, valamint a köztévében is levetítik Dér András Isten Szolgája, Sándor István című filmjét. Lesz megemlékezés Rómában, könyv jelenik meg – hogy néhány fontosabb állomást említsünk az emlékező sorozatból.
Az eseményekről folyamatos tájékoztatást kaphatunk a www.sandoristvan.hu honlapon.
Magyar Kurír
(té)