Saraiva Martins bíboros, akit 1957-ben szenteltek pappá, és Rómában fejezte be tanulmányait, az interjúban elmondta, értesült akkoriban arról, hogy mi történik Magyarországon. Mindenekelőtt azért, mert Magyarország mindig is rokonszenves volt számára. Követte a szomorú eseményeket. Alkalma volt arra, hogy jól ismerje a helyzetet, és csodálhassa Mindszenty bíborost, aki nagy személyiség volt nem csak Magyarország, hanem az egész Katolikus Egyház számára. Valódi pásztor volt, példakép rendkívüli bátorsága, mély meggyőződése miatt, azért a kitartásáért, amellyel védte az Egyház, az evangélium, a kereszténység értékeit. Nagy történelmi személyiség, de nem pusztán polgári értelemben, hanem mint egyházi személyiség.
Arra a kérdésre, hogy Mindszenty bíboros nemrégiben történt teljes körű, politikai, jogi és erkölcsi rehabilitációja befolyásolja-e boldoggáavatását, Martins bíboros, aki 2008-ig a Szenttéavatási Kongregáció prefektusa volt, így válaszolt: "Természetesen ez a rehabilitáció, azon túl, hogy megérdemelt, véget vet egy nagyon szomorú történetnek, amely sok szenvedést okozott Mindszenty bíborosnak. Ez a jogi, erkölcsi, politikai rehabilitáció nagy esemény. Ami azonban a kérdést illeti, azt mondanám, hogy a római egyház, a Szenttéavatási Kongregáció elmélyülten tanulmányozza a boldoggá avatás jelöltjének életét, követve a valóság történelmi felfogását. Az Egyházat a tények történelmi igazsága érdekli. A tények igazisága természetesen kiderül az ezekre az eseményekre vonatkozó dokumentumok tanulmányozásakor. Azt mondanám tehát, hogy önmagában véve a rehabilitáció nem szabad, hogy befolyásolja az ügyet. Azonban egy nagyon pozitív adat, amely megerősíti az egyházi vonalat, az Egyház nézetét Mindszenty bíboros személyiségét illetően."
Mindszenty bíboros a hit példaképe a mai társadalom számára, amely így meggyógyulhat – fogalmazott Saraiva Martins. Egy olyan társadalomban, amelyben a vallási közömbösség egyre inkább terjed, ahol egyre inkább figyelmen kívül hagyják az emberi és vallási, keresztény értékeket, ott Mindszenty bíboros példája minden bizonnyal rendkívül időszerű. Nem csak a mai egyház, hanem a mai társadalom számára is. Egyes emberi értékek azonosak a keresztény értékekkel. Soha nem választhatjuk szét ezeket az emberi és keresztény értékeket, amelyek elválaszthatatlan egységet alkotnak. Minden, ami hitelesen emberi, már keresztény is és minden, ami keresztény, az hitelesen emberi. A szentek életszentségükről és emberségükről adtak példát. A szentek azok az emberek, akik emberségüket a maga teljességében élték meg.
Arra a kérdésre, hogy bizonyítást nyert-e, hogy Mindszenty hercegprímás mindig engedelmeskedett VI. Pál pápának, Saraiva Martins kiemelte: az engedelmesség az egyik fő jellemvonása Mindszenty bíborosnak. A rá vonatkozó dokumentáció tanulmányozásában, a boldoggáavatás távlatában, kiemelt helyen szerepel az Egyház iránti engedelmessége. Az Egyház nem egyfajta egyesület volt számára, hanem maga Krisztus, aki megtestesült a hit, remény és szeretet közösségében és tovább folytatja üdvözítő küldetését az emberek között, miután visszatért az Atyához. Mindszenty bíboros engedelmeskedett az Egyháznak, jól tudva, hogy az Egyháznak engedelmeskedve Krisztusnak engedelmeskedik. Az Egyház Krisztus misztikus Teste és maga Krisztus továbbra is jelen van a történelemben.
A teljes interjú meghallgatható illetve elolvasható a Vatikáni Rádió honlapján.
Magyar Kurír