Éppen ezért elleneznek minden iszlámista elhajlást, amely be akarja vezetni a Shariát, az iszlám jogrendszert Szíriában, a keresztény közösséget a védett kisebbség kategóriájába fokozva le – ezt nyilatkozta a Fides missziós hírügynökségnek Jacques Behnan Hindo szír katolikus érsek.
Elmondta: a keresztények örömmel fogadják, ha az úgynevezett forradalom a demokrácia és a szabadság felé vezet majd. Ma azonban a dzsihádistákhoz viszonyítva mérsékeltnek számító ellenzéki csoportok is (Free Syrian Army) az iszlámista zászló alatt tömörülnek és a Sharia bevezetése mellett érvelnek, mondván, hogy ez a többség akarata. Ez a távlat a keresztények számára elfogadhatatlan.
Hindo érsek szerint az USA, Szaúd-Arábia és Törökország támogatják vagy elfogadják, hogy Szíriában is az történjék, mint Egyiptomban – ez pedig láthatjuk, hova vezetett. A keresztények azonban nem fogadhatják el ezt a visszalépést, amely a megtűrt kisebbségek gettójába zárná őket, és felborítaná a nemzet történelmi menetét.
Szíriában a keresztények mindig is a közös haza integráns részét alkották; teljes jogú állampolgárok voltak, nem pedig kisebbség. A francia protektorátust követően a szíriaiak laikus és demokratikus rendszert választottak, még mielőtt megkezdődött volna a Baath-párt rezsimje. Van, aki a keresztényeket azzal vádolja, hogy az Asszad-rezsim mellett kötelezik el magukat. Nekik így válaszol a szír katolikus érsek: „kezdetben a kormány ellen tüntetők szabadságot, demokráciát és a korrupció beszüntetését kérték. Aztán kívülről elrabolták a forradalmunkat. A szír nép nem akar vallási szavak mögé bújtatott barbárságot és zsarnokságot. Két rossz közül pedig emberi dolog a kisebbiket választani”.
Vatikáni Rádió/Magyar Kurír