Kalocsa kiemelkedően gazdag kulturális öröksége, az érsekség által évszázadokon át fölhalmozott, szerteágazó gyűjtemények változatossága adja az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával megvalósuló múltidéző projekt alapját – tájékoztatott Lakatos Andor a levéltár igazgatója. A Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye 13,6 millió forintos támogatást nyert a programokra. A múltidéző projekt az iskolák pedagógiai programjához kapcsolódik azzal a céllal, hogy az ifjúság neveléséhez élményszerű keretet és különféle készségek fejlesztésére alkalmas programokat adjon.
A témanapokból, szakköri foglalkozásokból álló programsorozatban öt partnerintézmény, három kalocsai és két vidéki iskola diákjai és tanárai vesznek részt, Kalocsáról a Szent István Gimnázium, a Dózsa György Gazdasági és Műszaki Szakközépiskola és Szakiskola, valamint a Nagyasszonyunk Katolikus Intézmény, illetve a bajai Szent László ÁMK és a kiskunmajsai Szent Gellért Katolikus Általános Iskola.
A résztvevők száma a kísérőtanárokkal együtt meghaladja a nyolcszáz főt, az egyéves program keretében intézményenként hat „témanapot” tartanak. A változatos tematikájú foglalkozások mellett a diákok „helytörténeti sétán” vesznek részt a gyűjteményi kiállítóterekben, az Érseki Palotában, a Katona István Házban és a Paprika Múzeumban. A kincstárban az ötvös műremekekkel, a könyvtárban a könyv történetével ismerkedhetnek a tanulók a kódexektől a digitális könyvtárakig, míg a levéltár az írás történetével ismertet meg. A családtörténeti szakköri foglalkozásokon egyéni kutatást végeznek az érdeklődők.
További információ a levéltár honlapján olvasható.
Magyar Kurír
(té)