Új épületszárnnyal és tornacsarnokkal gyarapodik a székesfehérvári ciszterci gimnázium

Hazai – 2018. március 23., péntek | 15:25

Új épületszárny és tornacsarnok alapkövét tették le a székesfehérvári Ciszterci Szent István Gimnáziumban március 21-én.

Ma már 220 ezer gyerek jár egyházi fenntartású köznevelési intézménybe, miközben a rendszerváltoztatás előtt mindössze tíz felekezeti – nyolc katolikus, egy református és egy zsidó – középiskola működhetett Magyarországon – mondta Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár az eseményen.

Emlékeztetett arra, hogy éppen 70 éve, 1948-ban „zavarták el” az egyházi iskolákból a rendeket, egyházi fenntartókat és zárták be az intézményeket. A ciszterci rend is így járt, ezért nagy elégtétel, hogy csak Székesfehérváron több száz gyerek járhat egyházi iskolába – tette hozzá.

Az államtitkár elmondta, hogy az intézmény a kormány 2,6 milliárd forintos támogatásának köszönhetően bővül, és remélhetőleg a város büszkesége lesz.

Vargha Tamás országgyűlési képviselő úgy fogalmazott, hogy a szerdai ünnepélyes alapkőletétel egyben a jövő kezdete. Azt kívánta a diákoknak, hogy nyújtson nekik is annyit az intézmény, mint neki, aki négy évig tanult az iskolában, majd később tíz évig tanított ott.

Cser-Palkovics András polgármester közölte: az elmúlt napokban a The Financial Times csoporthoz tartozó, kéthavonta megjelenő üzleti kiadvány, az fDi Magazine a várost több szempontból is Európa tíz legjobban fejlődő gazdasági régiója közé sorolta.

Megjegyezte, hogy oktatás nélkül ez nem lenne elérhető és fenntartható, éppen ezért a ciszterci iskola bővítésén túl több tízmilliárd forint értékű iskolafejlesztés kezdődik a városban.

Elmondta: a ciszterci intézmény fejlesztésével egy időben megkezdődik a Vasvári Pál Gimnázium új épületének építése, valamint a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium és a Kodolányi János Gimnázium és Szakgimnázium épületeinek teljes felújítása. Dolgoznak a Teleki Blanka Gimnázium teljes felújításának előkészítésén is.

Bérczi Bernát, a Zirci Ciszterci Apátság kormányzó perjele felidézte, hogy az iskolát a török kiűzése után, 1688-ban létesítették a jezsuiták, majd feloszlatásuk után, 1812-től a ciszterci rend vette át. Jelezte, hogy céljuk azóta sem változott, vagyis olyan képzést, nevelést adnak, amellyel „hitükben szilárd” ifjakat nevelhetnek.

Orosz Ágoston igazgató megemlítette, hogy az új épületrészre a megnövekedett létszám és a plusz testnevelésórák miatt van szükség.

Az MTI kérdésére elmondta: a támogatásnak köszönhetően nemcsak a tornacsarnok és a kétszintes, tíz tantermet magában foglaló épületszárny épül meg, hanem a régi épületben modernizálják a tantermeket, továbbá informatikai és nyelvi labort is kialakítanak. A tervek szerint a beruházás 2020-ra fejeződik be.

Forrás: MTI

Fotó: Zirci Ciszterci Apátság

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria