„Tanúim lesztek”

Nézőpont – 2016. május 7., szombat | 16:00

Urunk mennybemenetele – Gondolatok az evangéliumhoz (Lk 24,46–53)

Feltámadása után Jézus utoljára jelenik meg az apostoloknak, elbúcsúzik tőlük és visszatér az Atyához. Nem tudjuk, hogyan történt pontosan a mennybemenetel, de a lényeg az, hogy az apostolok megértették: Jézus többet nem fog úgy megjelenni közöttük, mint ahogy feltámadása után negyven napon keresztül tette.

Az evangéliumban több olyan példabeszédet találunk, amely arról szól, hogy egy gazda messze földre indul és visszatéréséig szolgáira bízza mindenét. Urunk mennybemenetelének napján ez a példabeszéd valóság lesz: Jézus visszatér mennyei Atyjához, és tanítványaira bízza országának ügyeit, míg vissza nem tér dicsőségben.

A mennybemenetelről szóló beszámolók, amelyeket az evangéliumokban és az Apostolok cselekedeteiben olvasunk, eltérnek egymástól. Az evangélium íróinak nyilvánvalóan nem az a céljuk, hogy pontosan beszámoljanak a részletekről, hanem inkább arra az üzenetre összpontosítanak, amit Jézus adott tanítványainak.

ApCsel 1,8: „Amikor leszáll rátok a Szentlélek, erő tölt el benneteket, és tanúim lesztek Jeruzsálemben, egész Júdeában és Szamariában, sőt egészen a föld végső határáig!”

Mt 28,19–20: „Menjetek el, és tegyetek tanítványommá minden nemzetet! Kereszteljétek meg őket az Atya és a Fiú és a Szentlélek nevében! Tanítsátok meg őket mindannak megtartására, amit parancsoltam nektek! És íme, én veletek vagyok minden nap a világ végéig!”

Mk 16,15–16: „Menjetek el az egész világra, és hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek. Aki hisz és megkeresztelkedik, az üdvözül; aki pedig nem hisz, elkárhozik.”

Lk 24,48–50: Jézus „nevében Jeruzsálemtől kezdve minden népnek megtérést és bűnbocsánatot kell hirdetni. Ti vagytok ezeknek tanúi. Én meg elküldöm nektek Atyám megígért ajándékát. Maradjatok a városban, míg erő nem tölt el benneteket a magasságból.”

Mindegyik beszámoló megegyezik két dologban:
1. Jézus missziós parancsot ad tanítványainak, egy olyan feladatot, amelyet az Ő dicsőséges visszajöveteléig végezni kell;
2. e küldetés teljesítésében segítségéről biztosítja övéit.

A küldetés egyértelmű: a föld határáig tanúságot kell tenni a Messiásról. Jézus evangéliuma minden ember számára örömhír, függetlenül attól, melyik nemzethez vagy kultúrához tartozik valaki. Egy biztos: nem erőszakkal téríteni küldi tanítványait Jézus, hanem tanúságot tenni.

És Jézus megígérte, hogy kegyelmet ad ehhez, és jelen lesz tanítványai között a Szentlélek által. Nem írott használati utasítást ad övéinek, sem GPS-t, hanem a Szentlelket, amely tanítja, emlékezteti és erővel tölti el őket.

Az én keresztény tanúságtételem képes tanítványokat vonzani? Hiteles vagyok?

Kovács Gergely/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria