Hitoktatók egyházmegyei találkozóját tartották Temesváron

Külhoni – 2024. január 23., kedd | 13:55

A Temesvári Egyházmegyei Ifjúsági Központban január 20-án, szombaton délelőtt egyházmegyei találkozót szervezett a püspökség a hitoktatók, vallástanárok és papok számára, akik iskolában vagy plébánián tanítanak. A találkozón részt vett Pál József Csaba megyéspüspök.

A résztvevők az egyházmegye mindhárom főesperesi kerületéből érkeztek: Temesvár, Arad és Resicabánya több plébániájáról és iskolájából, továbbá Pécskáról, Karánsebesről, Temesszlatináról, Berestyéről, Lovrinból, Nagyszentmiklósról, Krassóvárról, Krassócsörgőről, Majláthfalváról, Csákról, Kisjenőről, Kisiratosról, Zimándújfaluról, Óbesenyőről, Temesrékasról.

A jelenlévőket Dirschl Johann általános püspöki helynök, egyházmegyei tanfelügyelő üdvözölte, és ismertette a találkozó programját, amely a megyéspüspök szinodális útról szóló előadását, valamint kiscsoportos foglalkozásokat foglalt magában.

Az előadásokat megelőzően a résztvevők röviden bemutatkoztak, elmondták, honnan érkeztek, hol oktatnak. „Hálás vagyok, hogy ilyen sokan eljöttek erre a találkozóra. Hiszem, hogy a hitoktatás kicsiknek és nagyobbaknak egyaránt nagyon fontos. Úgy tekintek Önökre mint Krisztus fényét tükröző pontokra, akik Krisztus üdvösségének szépségét közvetítik, mint missziós pontokra” – köszöntötte a megjelenteket az egyházmegye főpásztora.

Az első előadást Helena Costescu, a Román Katolikus Püspöki Konferencia családpasztorációval foglalkozó bizottságának titkára tartotta, amelynek témája a Világiak, Család és Élet Dikasztériuma által kiadott dokumentum, a Katekumenális felkészítés a házasságra volt.

„A mai előadásban részleteket fogunk kiragadni a dokumentumból, és a prekatekumenális fázisra fogunk összpontosítani, arra a szakaszra, amelyben előkészítik a terepet, amelybe a házaséletre való jövőbeli hivatás magvait el lehet vetni. A prekatekumenális szakasz a gyermekkorban kezdődik. Összefoglalva, a távoli felkészülés végcélja a következő: a gyermekeket arra nevelni, hogy becsüljék meg magukat és másokat, ismerjék meg saját emberi értékeiket és tiszteljék mások méltóságát; megismertetni a gyermekekkel a keresztény antropológiát és a keresztségben foglalt hivatásperspektívát, amely a házassághoz vagy a megszentelt élethez vezet; a serdülőket az affektivitásra és a szexualitásra nevelni, tekintettel a nagylelkű, kizárólagos és hűséges szeretetre való jövőbeli elhívásra (mind a házasságban, mind a papságban vagy a megszentelt életben); a fiatalok számára javasolni az emberi és lelki növekedés útját, hogy legyőzzék éretlenségüket, a félelmeket és az ellenállást, hogy megnyíljanak a baráti és szerelmi kapcsolatok felé, amelyek nem birtoklók vagy nárcisztikusak, hanem szabadok, nagylelkűek és hűségesek” – fogalmazott az előadás keretében Helena Costescu.

A második előadást Tari M. Böbe schönstatti nővér tartotta a Családi Életre Nevelés – CSÉN program témában. Ebben az elméleti és gyakorlati tevékenységek a gyermekek és fiatalok nevelésének javítását célozzák. A tanfolyam tananyagát a keresztény értékekre építették. „A személyiség, a szociális készségek, a csapat- és közösségépítés fejlesztésével segíti a résztvevőket abban, hogy érett, érzelmileg fejlett, felelősségteljes és határozott személyiségekké váljanak, akik képesek vállalni élethivatásukat és kiegyensúlyozott családi életet élni” – mondta M. Böbe nővér. Ezt követően a program három résztvevője, Kocsik Zoltán lelkipásztor, a temesvári Gerhardinum Római Katolikus Teológiai Gimnázium igazgatója, Jakab István, az iskola tanára, illetve a Pécskáról érkezett Bella Rozália hitoktató osztották meg a képzés során szerzett tapasztalataikat, ismereteiket.

A továbbiakban a főpásztor javaslatára a vallásoktatást két kategóriára, iskolai és plébániai hitoktatásra osztva tárgyalták. A megyéspüspök bemutatta a javasolt felelősöket is az egyes főesperesi kerületekben, illetve a Gerhardinum líceumban, ahol ezt a tisztet Kocsik Zoltán igazgató vállalta. Az iskolai hitoktatásért a temesi főesperességben Burman Gabriella, Miklós Renáta nővér és Kócsó Alexandra, a marosi főesperességben Máthé Lóránd kisiratosi plébános és Őze Kinga hitoktató, a hegyvidéki főesperességben Sima Mihai Milan krassócsörgői plébános felel a jövőben.

A plébániai hitoktatást illetően a főpásztor a temesi főesperességben Máthé Lajos újszentesi plébánost javasolta, a marosi főesperességben Miklós Csaba majláthfalvi plébános, a hegyvidéki főesperességben Sergiu Ștefan Ursache temesszlatinai plébános lett a felelős.

A szinodális út eddigi állomásaival kapcsolatban Pál József Csaba három kérdést vezetett elő, amelyeket a 40 résztvevő hat kiscsoportban vitatott meg: Mit kell tennünk, hogy mindenki részt vegyen az Egyház missziós feladatában, és felelősséget vállaljon? Mit tehetünk azért, hogy a családok hatékonyan és hitelesen tudják kifejezni és továbbadni hitüket? Mit tehetünk annak érdekében, hogy a világi hívek felfedezzék és teljesebben megéljék karizmájukat közösségeinkben?

A találkozó agapéval zárult.

Forrás és fotó: Temesvári Püspökség Sajtóirodája

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria