Karbantartási munkálatokat végeztek a Mária-út Maros megyei szakaszán

Külhoni – 2024. április 4., csütörtök | 9:46

Az Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) marosvásárhelyi csoportjának Mária-utas önkéntesei Szilágyi Eszter koordinátor szervezésében március 23-án karbantartási munkákat végeztek a zarándokút Maros megyei szakaszán – adta hírül közösségi oldalán a romániai Mária-út.

Romániában számtalan jelzett turistaútvonal mellett megtalálható – úgynevezett vándorút besorolásúként – a Mária-út is, amely nem csupán egyik vagy másik célhoz segíti el az úton lévőt, hanem a Mária-kegyhelyeket köti össze; számos turisztikai látványosságot, történelmi jelentőségű helyet is érint.

Romániában körülbelül 500 kilométer hosszúságú ez a zarándokútvonal, amely a Mariazelltől Budapesten és Máriapócson keresztül Csíksomlyóra haladó nyomvonal része.

Az útvonaljelzések az időjárási viszonyok miatt megkopnak, esetleg lábuk is kél; vagy eltávolítják azokat a természeti elemeket, amelyekre fel voltak festve, el voltak helyezve a szimbólumok, ezért időről időre szükség van a jelzett túra- és zarándokútvonalak karbantartására.

Az okoseszközök korában természetesen nagy segítséget nyújthatnak a speciális túratérkép-alkalmazások is, de mivel nem érdemes (és nem is lehet) folyamatosan ezeket nézve közlekedni, a turistajelzések vezethetnek biztonságosan el az úti célokhoz. A jelzett turista- és zarándokútvonalak emellett megóvnak az esetleges nehéz vagy veszélyes tereptől is – gondoljunk csak arra, hányszor hallani a jelzett útról letérő, majd a hegyi mentők segítségére szoruló embertársainkról.

Március 23-án, szombaton a Mária-út Maros megyei részén végeztek karbantartási munkálatokat az Erdélyi Kárpát-Egyesület tagjai. Öt csapatban dolgoztak Jobbágyfalva, Mikháza, Mája, Márkod, Kendő, Selye, a nyárádmagyarosi relé és Remeteszeg környékén.

Irányjelző táblákat helyeztek ki; folytatták a Nyárád mentén tavaly megkezdett M betűs táblák kihelyezését a már meglévő oszlopokra; felújították a megkopott jelzéseket, a nehezen járható helyekről pedig áthelyezték az útvonalat, és újabb jelzéseket is festettek.

A Mária-út Piricse és Mezőfény (Foieni) között lépi át a magyar–román határt, Nagykárolyon, Tasnádon, Szilágysomlyón, Zilahon, Kolozsváron, a Mezőségen, Marosvásárhelyen, Sóváradon és a Bucsin-tetőn halad át, majd Gyergyóalfalut érintve folytatódik Csíksomlyóig. Készülnek Mária-út fontosabb mellékágai is (Székelyföld nagyobb zarándokútvonalai mentén), ezek Udvarhelyszékről, a Gyimesekből,  Kézdiszékről indulnak Csíksomlyó felé.

Az erdélyi zarándokutat csoportosan vagy egyénileg, gyalog vagy kerékpárral lehet végigjárni. A Mária-út erdélyi részének felfedezését, feltérképezését, bejárását, kiépítését, jelölését és karbantartását az Erdélyi Kárpát-Egyesület vállalta.

A Mária-út Romániában nem turistaútvonalként, hanem úgynevezett vándorútként van nyilvántartva, akárcsak a Via Transilvanica – mindkét útvonal turistajelzése eltér a hazai „kódolástól”, a Mária-út szakaszait fehér alapra festett piros, lila, kék, sárga, vagy zöld M betű jelzi.

Szöveg: Dénes Gabriella (Both János/Romániai Mária-út bejegyzése alapján állította össze) 

Fotó: Kádár Gyula, Kelemen Gabriella, Trombitás Ilona, Kakucs Zsolt, László Katalin, Both János/Romániai Mária-út

Forrás: Romkat.ro

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria