Hoteljük bevételéből támogatják a jezsuiták lelkigyakorlatos házukat és az arlói romamissziót

Megszentelt élet – 2024. február 13., kedd | 16:36

A Loyolai Szent Ignác megvilágosodás-élményét idéző Cardoner néven szálloda és konferencia-központ nyílt Dobogókőn decemberben. A Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya tulajdonában lévő hotel nyereségéből a jezsuita rend a Manréza Lelkigyakorlatos Házat és az arlói romamissziót támogatja.

„Egyszer ájtatosságból elment egy Manresától valamivel több mint egy mérföldnyi távolságra álló templomhoz, melyet, azt hiszem, Szent Pálról neveztek el. Az út a folyó mentén halad. Ájtatosan lépkedett ott, és egy pillanatra leült, arccal a mélyben hömpölygő folyó felé fordulva. Amint ott ült, értelmének szemei kezdtek megnyílni. (…) Nem tud külön-külön elmagyarázni minden részletet, amit akkor megértett, bár sok ilyen volt; inkább nagy világosságot kapott értelmében, úgyhogy ha összegyűjti az egész élete során, egészen hatvankét éves koráig Istentől kapott számos segítséget és azt a sok mindent, amit megtanult, még ha mindent egybetesz is, akkor sem kapott annyit, mint ezen egyetlen alkalommal.”

A katalóniai Manresát szeli át a Cardoner nevű folyó, melynek partján a Jézus Társasága alapítóját, Loyolai Ignácot – A Zarándok című művében idézett módon – érte e különleges élmény. Nem véletlen, hogy világszerte – csakúgy, mint Dobogókőn – számos jezsuita lelkigyakorlatos ház viseli a városka nevét.

Decemberben Dobogókőn megnyitotta kapuit a Cardoner Hotel és Konferenciaközpont. A 2023 őszére megújult és átalakított épület a Dobogókő, Fény utca 1. alatt 1993 óta a magyar rendtartomány tulajdonában áll. Mivel az 1950-ben a kommunista hatalom által elkobzott zugligeti Manréza lelkigyakorlatos házat a rendszerváltozás után bajos lett volna visszakapni – korábban a Határőrség Országos Parancsnoksága használta, ma a Nemzeti Nyomozó Iroda székhelye –, a provincia csereingatlanként jutott a dobogókői épületegyütteshez.

Az utóbbi évtizedekben Manréza, majd Walden Hotel néven működött itt szálláshely (ez utóbbit külsős cég üzemeltette), sok esetben kedvezménnyel támogatva a keresztény rendezvényeket, ami főleg a kilencvenes években, az egyházi szervezeti reneszánsz idején jelentett segítséget az érintetteknek.

De miért tartanak fenn a jezsuiták egy négycsillagos, igényes szállodát? A válaszhoz vissza kell nyúlni az 1950 előtti, történelmi időkbe, amikor a rendtartomány működését számos olyan eszköz biztosította – hasznosítható ingatlanok, vagy éppen a nagykapornaki birtok mintagazdasága –, amelyek ma már nem állnak rendelkezésre. Most a hívek, barátok, támogatók adományai és a pályázati források mellett számos apostoli cél megvalósulását segíti majd az a pénzalap, amely gondos és eredményes gazdálkodásból biztosítható. Ennek jegyében született a döntés, hogy – a helyi turisztikai infrastruktúrát is javítva – a provincia Cardoner néven szállodát és konferenciaközpontot hoz létre Dobogókőn, melynek bevételeiből fogja támogatni egyes lelkiségi és szociális műveit, például a Manréza Lelkigyakorlatos Házat és az arlói Jelenlét romamissziót.

Az így befolyó pénzt tehát a rendtartomány nem önmagára fordítja, hanem egységei közvetítésével azokat segíti, akiknek – különösen a rezsiköltségek drasztikus megemelkedése óta – gondot okozna kifizetni egy lelkigyakorlat teljes és valós költségét, illetve az észak-magyarországi település szegény, javarészt cigány családjait. Ezért úgynevezett fundációs, vagyis nem öncélú, hanem nonprofit küldetést támogató beruházásról van szó, melynek nyeresége a jezsuiták apostoli misszióját szolgálja.

A szálloda tehát nem lelkiségi központ, hanem cégeket és civil vendégkört megszólító, piaci árképzésű konferenciahotel, wellnessrészleggel és más minőségi szolgáltatásokkal. Működtetésére a rendtartomány létrehozta a Cardoner Szállodaüzemeltető Kft.-t Marótyné Ugron Éva vezetésével, aki korábban a mátraverebély-szentkúti zarándokközpont igazgatójaként, majd marketingeseként szerzett sokéves tapasztalatot az egyházi turizmusban; utóbb a ferencesek által létrehozott Pasaréti Közösségi Házat irányította.

Az operatív feladatok elvégzését a provincia a Service 4 You Kft.-re bízta.

A szálloda a Pilis szívében vezető számos túra- és kerékpárútvonalnak köszönhetően egyrészt az aktív turistákat szólítja meg, és a főszezonban főleg az egyéni vendégeket várja.

Mivel Budapesttől alig 45-50 kilométerre található, az elő- és utószezoni foglaltságot a fővárosi központú cégek csapatépítő tréningjeire és konferenciáira alapozza. És bár a hotel nem egyházi célcsoportot szólít meg, a rendtartomány mind az arculat, mind az üzemeltetés terén fontosnak érzi a jezsuita szellemiség érvényesülését. Ez nemcsak abban nyilvánul meg, hogy az egyik épület bejáratánál diszkrét és igényes mozaik ábrázolja a rendalapítót, vagy hogy meditációs szoba is a vendégek rendelkezésére áll, az elmélyülést segítő gyönyörű panorámával a szálloda ősfás parkjára.

Emellett a hotelnek az a küldetése, hogy rendezvényei, programkínálata és a személyzet viselkedése egyaránt igényességet és minőséget tükrözzön, mi több, szeretetteljes közeget teremtsen.

Olyat, ahová talán maga Szent Ignác is szívesen térne be néhány éjszakára.

A szálloda számokban: 2 épület, 58 szoba, 130 férőhely, 120 fős konferenciaterem, 3 szekcióterem, 30 fős VIP-terem, 100 fős étterem, 30 négyzetméteres kerti tó, 4-féle szauna, 2 kerti fürdődézsa.

Szőnyi Szilárd írása teljes terjedelmében ITT olvasható.

Forrás és fotó: jezsuita.hu

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria