A Covid-19 világjárvány – mondhatjuk – a gyógyszerészeket helyezte az élvonalba – mutatott rá a Szentatya. Az emberek sokszor támaszra leltek a gyógyszerészekben, amikor segítségre, tanácsra, információra volt szükségük, és ahhoz is hozzájárultak, hogy gyorsan elvégezhessék azokat a teszteket, amelyek most az élethez és a mindennapi tevékenységhez szükségesek. „Azt gondolom, hogy ez a válsághelyzet a gyógyszerészeket is egységbe tömörítette, hogy kölcsönösen támogassák egymást. Ez is csak tovább ösztönözte az egymáshoz csatlakozást.” Ferenc pápa gratulált a szövetség tagjainak, mert képesek voltak a válságot lehetőségként is értelmezni, és újra megszilárdult körükben a katolikus hagyományokra jellemző társulati elkötelezettség értéke.
A pápa kitért a gyógyszerészek társadalmi szerepére is, hiszen egyfajta „hidat” képeznek az állampolgárok és az egészségügyi rendszer között. A rendszer sokszor nagyon bürokratikusan működik, amit most ráadásul a járvány külön megterhelt, lelassítva a működését, némelykor egészen megbénítva a szolgálatát. Ez a betegek számára még több kényelmetlenséggel, nagyobb szenvedéssel, és sajnos további egészségkárosodással járt. Ebben az összefüggésben a gyógyszerészek világa kétszeresen hozzájárul a közjóhoz: könnyít az egészségügyi rendszer terhein, illetve enyhíti a társadalmi feszültséget. Természetesen ezt a küldetést nagy körültekintéssel és szakmai komolysággal kell végezni, hiszen az emberek számára nagyon fontos a közelség, a tanácsadás és az az összeszokottság, ami „emberszabású” egészségügyet igényel.
A pápa a gyógyszerészeket arra a sajátosan mai küldetésükre is emlékeztette, amivel a hozzájuk érkező embereket hozzásegítik az átfogó ökológiára való megtérésre, aminek társadalmi és kulturális értéke is van. Közös hivatásunk egy olyan életstílus elsajátítása, amely egyre inkább tiszteli azt a környezetet, amibe Isten helyezett minket, és ami a mi közös otthonunk. Az egészséges táplálkozás és általában az életvitel is része ennek az életmódnak. A pápa úgy véli, hogy a gyógyszerészek is elősegíthetik ennek a gondolkodásmódnak a kultúráját, nagyobb öntudattal törekedve az egészséges életmódra. Mindehhez ihletet adhat az az évezredes hagyomány, amely itt Európában a kolostorok ősi gyógyszertáraihoz kapcsolódik. Hála Istennek, régi gyökereink tovább gazdagodhatnak más kultúrák tudásával és gyakorlatával, például amit a keleti népek vagy az amerikai kontinens őslakosai őriznek. A pápa arra is bíztatta a gyógyszerészeket, hogy segíthetnek leleplezni a hamis jólét megtévesztéseit, hogy helyette olyan igazi „jólétre” neveljék az embereket, ami nem kevesek kiváltsága, hanem mindenki számára elérhető.
Búcsúzáskor minden jót kívánt a pápa a katolikus gyógyszerészek munkájához és társulati életükhöz, majd apostoli áldását adta rájuk, Szűz Mária és védőszentjük, Leonardi Szent János közbenjárását kérve.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria