Az éltető, a kapcsolatiságot előtérbe helyező, az emberi kiteljesedést egyéni és közösségi szinten támogató, a környezet javainak korlátait figyelembe vevő irányzat Kárpát-medencei lehetőségeit vizsgálták. A találkozót a Keresztény Társadalmi Elvek a Gazdaságban (KETEG) Oikonomia Alapítvány kutatói és a keresztény Érték Megörző (ÉrMe) Hálózat vállalkozói szervezték.
Az olasz, spanyol, lengyel és magyar résztvevőket a vatikáni Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdításának Dikasztériumából érkező Maria Dolores Sanchez Galera tanácsadó mentorálta.
Az esztergomi tanácskozáson többek között olyan témákat beszéltek meg, hogyan lehet a gazdaságot emberközpontúbbá tenni; a fenntarthatóság megfelelő megközelítés-e a mai gazdasági rendszer megváltoztatásához; illetve hogyan lehet megtörni a pénzpiaci kapitalizmus lendületét.
Az Assisi Szent Ferenc teremtés- és emberszeretetére épülő és az Egyház társadalmi tanítása – különösen a Laudato si' (Áldott Légy) és a Fratelli tutti (Mindnyájan testvérek) kezdetű enciklikák – gyakorlatát megvalósító „Ferenc gazdasága” mozgalom nem egy konkrét programokkal rendelkező kezdeményezés, hanem inkább szellemiség, amelyből meríthetnek a helyi gazdaságok szereplői.
A gyakorlatiságot segíti a „Ferenc gazdasága” tizenkét „falva”, amelyek konkrét témakörök mentén vezetik a kapcsolódást a mozgalomhoz.
Az esztergomi találkozón a jelenlévők az „üzlet és béke”, az „élet és életstílus”, a „mezőgazdaság és igazságosság”, illetve a „pénzügy és emberség” falvai alapján gyűjtötték össze az általuk ismert legjobb Kárpát-medencei kezdeményezéseket, vállalkozásokat, és tették lehetővé azok nemzetközi összehasonlítását.
A találkozó kiváló alkalom volt a „Ferenc gazdasága” Magyarországon történő első bemutatására és a szakemberek találkozására, amelynek remélhetőleg minél hamarabb lesz folytatása.
További információk a KETEG honlapján.
Forrás és fotó: Keresztény Társadalmi Elvek a Gazdaságban (KETEG) Oikonomia Alapítvány
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria