Egy égi édesanyánk van, csak másképp öltöztetjük – Máriagyűd és Csíksomlyó immár testvérkegyhelyek

Hazai – 2025. február 25., kedd | 12:31

Testvérkegyhelyi megállapodásról szóló okiratot írt alá Felföldi László pécsi megyéspüspök és Keresztes Andor, a máriagyűdi kegyhely esperes plébánosa, valamint Timár Asztrik OFM, a csíksomlyói kegytemplom igazgatója egyházi és világi meghívottak jelenlétében február 23-án, a máriagyűdi Sarlós Boldogasszony-bazilikában bemutatott ünnepi szentmisén.

Keresztes Andor plébános köszöntőjében – utalva a magyar–román határon január 1-jén megszűnt határellenőrzésre – úgy fogalmazott, hogy örömünnep az aláírás ceremóniája, mert szó szerint átléptük a határainkat. De a határátlépés valódisága jellemzi a két kegyhely együtt gondolkodását is, mely a vezetőik gazdag baráti kapcsolatának köszönhetően jött létre – mondta a máriagyűdi plébános. Kifejezte reményét, hogy a megállapodás nemcsak a földön köttetett, hanem az égben is, hiszen a Szűzanya kegyhelyein szolgálók ugyanúgy missziós feladatot teljesítenek a világban.

A szentmise szónoka Felföldi László pécsi megyéspüspök volt.  „Azért zarándokolunk el egy kegyhelyre, azért megyünk vasárnap szentmisére, azért ülünk le a családunk körében az ünnepi asztalhoz, mert éhezünk és szomjazunk, mert szükségünk van a testvéri találkozásra, amely mint egy falusi kút, friss vizet és éltető gondolatot ad – fogalmazott homíliája elején. – Isten ma is azt akarja, hogy találkozzunk, testvérként tekintsünk egymásra, mert szomjazik a lelkünk, és a találkozástól felfrissül a szívünk és gyógyul a szeretetünk – hangsúlyozta a főpásztor. –

Annyi öröme és gazdagsága van ennek a találkozásnak, amennyivel nagyobb szeretettel és örömmel terítjük meg otthon az ünnepi asztalt.”

A napi evangéliumi szakaszra (Lk 6,27–38) utalva a pécsi megyéspüspök kiemelte: Jézus arra hívja fel a figyelmet, hogy

ne engedjük, hogy az ellenség belőlünk is ellenséget csináljon, mert az ellenség önmagának is ellensége, és a saját környezetét is ellenséggé teszi. Ha valakinek a szívében gyűlölet van, az átformálja a gondolkodását, és megakadályozza az igazi szép szeretetben.

„Aki az ellenséged, az ugyanúgy a testvéred, csak a gonosz elragadta a szívét” – szögezte le Felföldi László püspök. – Ezt az üzenetet kell átadni a mai világnak, ahol az élet félelmének és az emberi méltóság zavarodottságának kegyetlen háborúja dúl, amikor ellenségek lesznek hitvesekből, testvérekből.

„»Ti vagytok a föld sója« (Mt 5,13–16). Ezért tudnunk kell bocsánatot kérni, és tudnunk kell megbocsátani, mert ezt jelenti a béke világossága, amit a keresztényeknek kell ebbe a világba hozniuk.

Reménykedjünk, hogy ezzel a remény évében családjainkat, kisebb-nagyobb egyházközségeinket a szeretet közösségévé, örömévé és békéjévé tudjuk tenni” – zárta szentbeszédét a Pécsi Egyházmegye főpásztora.

A szentmisén Timár Asztrik OFM, a csíksomlyói kegytemplom igazgatója is szentbeszédet mondott, aki piros betűs ünnepnek nevezte a napot mindkét kegyhely történetében. Kiemelte, hogy Csíksomlyó jelentős zarándokhely, melynek Segítő Szűz-kegyszobrát fél évezrede őrzik a ferencesek, és ahol 2024-ben Felföldi László püspök volt a pünkösdi búcsú szónoka.

A két kegyhely testvéri kapcsolata már évekkel korábban elkezdődött, mert

egy égi édesanyánk van, csak a két kegyhelyen másképp öltöztetik”

– fogalmazott a ferences szerzetes. Hozzátette: a kegyhelyekre lelki terhekkel érkezőknek lehetőségük van az elmélyülésre, és elindulni a lelki tisztulás irányába, a Szűzanyához járulni, megszólítani őt.

Mindaz, aki bekapcsolódik szeretetközösségünk egyesítő imáiba, részesévé válhat annak a csodának, mely által megtapasztalhatja a Szentlélek munkálkodását, a Jóisten kegyelmét és a Szűzanya anyai szeretetét”

– mondta Timár Asztrik OFM.

A szentbeszédeket követően Keresztes Andor arra hívta fel a figyelmet, hogy a máriagyűdi kegyhely felkínálja azt a forrást, amely égi édesanyánkhoz vezet, akinél és ahol mindenki otthonra talál.

Máriagyűd nem nemzeti kegyhely, ugyanakkor nemzetiségi kegyhely, ami azt jelenti, hogy a svábok, székelyek, horvátok, felvidékiek oda hazajönnek. Máriagyűdön nem kisajátítanak, hanem befogadóan biztosítják a forrást az érkezőknek – hangsúlyozta a kegyhley plébánosa.

A testvérség lényege az, hogy bár nem vagyunk mindennap együtt, de érezzük, hogy együvé tartozunk; ott folytatjuk, ahol legutóbb befejeztük. A testvérségben az a csodás, hogy van közös eredőnk, a hitünk, a közös reményünk: a Szűzanyánk és a személyes kapcsolatunk, melyet Isten megáldott.

A szertartás a megállapodás ünnepélyes aláírásával és az irat szövegének felolvasásával folytatódott.

Az együttműködés annak érdekében jött létre, hogy a kegyhelyek szolgálatuk által és közös zarándokprogramjaik révén tanúságot tegyenek az őket felkereső híveknek Krisztusról és a helyes Mária-tiszteletről. A jövőben együttműködnek olyan programok kidolgozásában, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy Európa és a világ számos pontjáról minél többen zarándokoljanak el Csíksomlyóra és Máriagyűdre.

A dokumentum szerint a kegyhelyek együttműködnek a keresztény értékek megőrzése és minél részletesebb bemutatása érdekében; Szent István örökségének és Mária tiszteletének ápolása, a kegyhelyek Szűz Anyának történő felajánlása érdekében. Rendszeresen imádkoznak és szentmiséket mutatnak be egymásért; találkozókat, tapasztalatcseréket, közös ünnepeket és zarándoklatokat szerveznek.

A szentmise a legszentebb áldozat bemutatásával folytatódott. Az ünnepi alkalmat szeretetvendégség zárta.

Az ünnepi alkalmon a Bukovinai Székelyek Országos Szövetsége is képviseltette magát.

A szentmisét a máriagyűdi kegyhely élőben közvetítette, a felvétel visszanézhető az alábbi videóra kattintva:

Forrás és fotó: Pécsi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria