A szentmise kezdetén Horváth Achilles OFM kiemelte: a szerelmesekért, együtt járó párokért, házastársakért és jegyespárokért ajánlják fel a szentmisét.
Gorove László emlékeztetett rá: a szerelmesek miséje a Kr. u. 269 körül vértanúhalált halt Szent Bálint (Valentinus) emlékéhez kötődik, aki a legenda szerint összeadta a fialatokat a római császár parancsa ellenére, mely tiltotta a katonaságra készülő férfiak nősülését, és a saját kertjéből származó rózsákkal is megajándékozta az ifjú párt.
Franciaországban a 14. századtól Szent Bálint napján a szerelmesek egy szál virággal vagy egyéb, apró ajándékokkal kedveskedtek egymásnak.
A mai Valentin-napnak azonban szinte már semmi köze nincsen a régi, eredeti szokáshoz. Csaknem húsz évvel ezelőtt kezdték el az Országúti ferences templomban február 14-e körül megünnepelni Szent Bálint napját, hogy imádkozzanak a házaspárokért, a házasságok megerősödéséért, a házasságra készülődőkért, hogy
visszahozzák azt, ami ennek az ünnepnek a lényege: a házasságok, szerelmek megújítása és megerősítése.
Az evangélium Szent Lukács könyvéből hangzott el: a négy boldogságról, illetve négy jajról szóló szakasz (6,20–26).
Az evangéliumban leírt eseménynek három szereplője van: Jézus, a tanítványok és a tömeg – mondta homíliájában Gorove László. – A tanítványokon kívül is nagyon sokan hallgatják Jézust. Ők azért jöttek, hogy meggyógyuljanak, hogy változás történjék az életükben. Amit Jézus mond a boldogságról, az elsősorban a tanítványoknak szól.
A szónok kiemelte, az első kérdés, amit ma este saját magunknak is fel kell tennünk: Tanítványa vagyok-e Jézusnak, vagy csak a tömeghez tartozom? Ha a tanítványa vagyok, próbálom megérteni azt, amiről itt Jézus beszél: hogy mi a boldogság, illetve hogy milyen akadályok gördülnek a boldogág útjába. Nehéz kérdések ezek.
Az állandó diakónus leszögezte: ha valóban tanítványai vagyunk Jézusnak, akkor
a boldogság az, amikor valamit, ami az életemben fontos, az életemnek a gyökere, azt az elvesztésétől való félelem nélkül birtokolhatok.
A bennünk és velünk élő Jézus Krisztus az egyetlen, akinek az elvesztésétől nem kell félnünk, aki mellettünk van mindig, mindenhová elkísér, és boldogságra akar vezetni bennünket. Minden mást elveszthetünk. Jézus tehát elsősorban arról beszél: ha te valóban a tanítványa vagy, akkor igyekezz az életedet úgy berendezni, hogy minél kevesebb dologtól kelljen félned. Ne félj attól, hogy elveszíted a vagyonodat vagy a biztonságodat.
Gorove László föltette a kérdést: miként kapcsolódik ez a házassághoz? Hiszen tudjuk, bármennyire szeretjük a házastársunkat, szerelmünket, őt is elveszíthetjük. Ám
a házastársunk, a szerelmünk valódi ajándéka Istennek a házasság szentségében, segítő társai lehetünk egymásnak.
Kölcsönösen figyelnünk kell arra, hogy egymás segítőtársai legyünk, hogy olyanokká váljunk, amilyennek Isten elképzelt minket, vagyis boldogokká.
A mai evangélium három feladatot ad nekünk. Az első: döntsd el, hogy tanítványa vagy-e Jézusnak, vagy csak „a tömeghez tartozol”. A második, hogy kérdezd meg a házastársadtól, szerelmedtől: Boldog vagy? Miben tudok segíteni neked, hogy boldogabb legyél? Hiszen szeretnék segítőtársad lenni ebben, a szerelmünk és a szerelmünket lángban tartó Szentlélek ereje által. A harmadik feladat, amely a harmóniában élő házastársaknak, a kapcsolatukban éppen mélypontra került házasoknak és a házasságra még csak készülőknek is szól: gondold át, hogyan tudsz az Isten által melléd rendelt társadnak segíteni abban, hogy boldoggá tudjon válni, ahogyan az Isten tervében szerepel.
A szentáldozás után Gorove László felolvasta azt a szöveget, melyet Benei György OFM írt az első szerelmesek miséjére: „Szeretni akarlak, anélkül, hogy korlátoználak; értékelni, anélkül, hogy megítélnélek; komolyan akarlak venni, anélkül, hogy kényszerítenélek. Hozzád megyek anélkül, hogy rád erőszakolnám magamat; meghívlak anélkül, hogy elvárásaim lennének. Ajándékozni akarok anélkül, hogy viszonzást várnék; el akarom mondani az érzéseimet anélkül, hogy hibáztatnálak.
Segíteni akarok neked anélkül, hogy megbántanálak; gondoskodni akarok rólad anélkül, hogy meg akarnálak változtatni. Örülni akarok neked úgy, ahogy vagy.
Ha én is megkapom ezt tőled, akkor lesz teljes a kapcsolatunk.”
A záróáldás előtt a házastársak és szerelmespárok megáldották egymást a következő szavakkal: „Hálát adok érted Urunknak, Istenünknek. Köszönöm, hogy megismerhettelek, hogy szeretsz. A mindenható Atya arcának fénye ragyogja be életedet! Vezessen téged igaz útján Jézus Krisztus, aki az út, az igazság és az élet. A Szentlélek Isten vezesse lépéseidet a szeretet és a hűség útján! Áldjon meg téged a Szentháromság egy Isten, aki Atya, Fiú és Szentlélek. Ámen.”
A szentmisén zenei szolgálatot végzett a Boanergész együttes.
Fotó: Lambert Attila
Bodnár Dániel/Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria