Josephus Flavius zsidó háborúról szóló könyve – amelyben több bencés vonatkozás is felfedezhető – tulajdonképpen hazatért. A kötet egykor ugyanis a pannonhalmi monostor, majd a kőszegi bencés rendház könyvtári gyűjteményéhez tartozott. Nemrég pedig egy internetes árverésen tűnt fel.
Az 1700-as évek közepén kiadott kötet címlapján több bencés, a pannonhalmi monostorhoz és egyes szerzeteshez köthető kézírásos possessori – azaz tulajdonosi – bejegyzés látható, valamint a kőszegi rendház pecsétje. Josephus Flavius műve előtt pedig egy úgynevezett „libellus graduális” található.
De mi is ez a nyomtatvány? A 17–18. századi jezsuita egyetemeken és főiskolákon a tudományos gradusok (fokozatok) elnyerésére nyilvános vitákat tartottak. Ezekre, valamint az ünnepélyes felavatások alkalmából adták ki és osztották szét a hallgatóságnak a libelli gradualest. Rendszerint a tanulótársak – hol egy egész osztály, máskor meg egy vagy több vagyonos ifjú – készíttették az új „koszorús” tiszteletére. Előfordult azonban, hogy a tudományos fokozatot elnyerő nyomatta ki saját költségén, az intézet valamelyik előkelő patrónusának ajánlva a munkát.
A Josephus Flavius művéhez kötött párlapos nyomtatvány ajánlása Waldstein grófjának szól, aki a kiadást finanszírozta. A két hallgató pedig – akiknek tiszteletére megjelentették a libelli gradualest – Deső Bernát és Hollósi Egyed bencés szerzetesek voltak, akik Somogyi Dániel pannonhalmi főapát előtt tették le a vizsgájukat. A kötetből egyébként van egy másik példány is a könyvtár állományában, annak kötése ugyan díszesebb, de nem található benne bencés vonatkozású bejegyzés, illetve kézírásos vagy pecsétforma possessor.
A most megszerzett könyv azért is értékes a Pannonhalmi Főapátság számára, mert egykor a monostor könyvtárába tartozott, tehát RPK (Régi Pannonhalmi Könyv). Később a kötet a történelem viharában „elenyészett” kőszegi bencés rendház könyvtárába, majd – valószínűleg a szerzetesrendek 1950-es feloszlatása után – a Népművelési Minisztérium könyvtári főosztálya, a Népkönyvtári Központ kezelésébe került. Ez az intézmény 1949 és 1954 között működött, utána feladatkörét az Országos Széchényi Könyvtár vette át.
A kötetre az interneten, egy online árverésen bukkantak rá. A kikiáltási ára 6000 forint volt, végül a győri Németh Miksa OSB testvér segítségével 50 400 forintért sikerült megvenniük. Így a kötet hosszú idő után „hazatérhetett”.
Forrás és fotó: Pannonhalmi Főapátság
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria