A pápa egyenként köszöntötte a szöuli anglikán püspököt, a lutheránus egyház elnökét és a helyi presbiteriánus egyház vezetőjét. Jelen voltak Korea buddhista vezetői is, valamint más keresztény közösségek képviselői, közöttük az ortodox érsek, aki egy bizánci kereszttel ajándékozta meg Ferenc pápát. A Szentatya különösen megörült ennek az ajándéknak, és ígérete szerint ezzel a kereszttel adta végső áldását a szentmisén.
A találkozó végén a pápa rögtönzött spanyol beszéddel fordult a vallási vezetőkhöz. Tolmácsa az e napokban mindig mellette álló P. John Cse-cson Csong, akit nemrég neveztek ki a koreai jezsuita provincia élére.
„Szeretném megköszönni az irántam való kedvességet és szeretetet, amiről tanúskodtok azáltal, hogy eljöttetek a velem való találkozásra. Az élet hosszú út, amit azonban nem lehet egyedül végigjárni. A testvérekkel együtt kell haladni Isten jelenlétében. Köszönöm nektek ezt a gesztust, hogy együtt haladunk Isten jelenlétében. Ezt kérte Isten Ábrahámtól. Testvérek vagyunk” – mondta Ferenc pápa. „Ismerjük el egymást testvérként, és haladjunk előre együtt. Az Úr áldjon meg bennünket. Arra kérlek titeket, hogy imádkozzatok értem. Köszönöm szépen” – zárta rögtönzött beszédét a pápa.
Vallási megfigyelők szerint Koreában, legalább is a felszínen, szívélyes a kapcsolat a különböző felekezetek között. Nem lehet azonban tudni, hogy a feszültség hiánya a dicséretre méltó vallási türelemnek köszönhető-e, vagy az egyre növekvő vallási közöny eredménye. Egy közelmúltban végzett felmérés szerint Korea lakosságának csaknem a fele nem tartozik egyetlen vallás követői közé sem – tájékoztatta a Vatikáni Rádiót az angol műsor helyszínen tartózkodó főszerkesztője.
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria