„Ne szalasszunk el egy alkalmat sem, amikor Isten lehetőséget ad a jóra.”
(Don Bosco)
A leghitelesebb evangelizáció nem csak szavakkal, hanem tettekkel valósul meg. Bosco Szent János nemcsak beszélt a fiataloknak Krisztusról, hanem foglalkozott velük és szakmát is tanított nekik. A hiteles élet és tanúságtétel alapfogalmak a számára. Olyan nevelő volt, akire a fiatalok tudtak számítani és bízni benne.
A fiatalok azért bíztak benne, mert ő előbb bízott bennük.
Nem ítélkezett, hanem szeretettel befogadta és átölelte a legnehezebb helyzetben lévőket is. Olyan nevelést adott a gyerekeknek, amely segítette őket jó kereszténynek és becsületes álompolgárnak lenni. Nem nézte le őket, hanem mindig a jóra figyelt, ami bennük rejlik és azt kiemelte, megerősítette. Példát mutatott nekik arról, hogy hogyan lehet a jót tenni és a rosszat elhagyni.
Bosco Szent János annyira szerette a jó Istent, hogy igyekezett mindenben Isten akaratát keresni és úgy cselekedni. Minden szolgálatában érezhető, hogy nem magamutogató ember, hanem Krisztus követője volt, mert Istennek tetsző módon cselekedett.
Előttem szalézi szerzetesként példa abban is, hogy nem a saját tetszésem vagy akaratom szerint kell végeznem a rám bízottak szolgálatát, hanem az Úr akarata szerint.
A szolgálatom ne rólam szóljon, hanem csak Krisztusról. Minden szervezésben és feladatvégzésben legyen bennem az a kérdés, hogy az Úr mit kér tőlem abban a helyzetben. A program Krisztusról szóljon.
Hittanár-nevelőtanár szakos hallgatóként abban is példa nekem, hogy a nevelés és az oktatás a szív dolga, csak Istenre figyelve, örömmel, felkészülten, alázatossággal és türelemmel szabad végezni.
Miben példa neked Don Bosco? Miben lehet példa a 21. században?
Abban, hogy Istent kövessük és tanúságot tegyünk róla. Fontosnak tartani minden embert és Isten képmásaként látni és úgy viselkedni velük. Amikor találkozunk valakivel, próbáljuk a jót figyelni, ami benne rejlik, és azt megerősíteni. A legszegényebbeket a társadalomban nem kirekeszteni kell vagy lenézni, hanem felsegíteni. Nem támadni kell őket, hanem támogatni. Jobb lesz a társadalom, ha tudunk egymásra figyelni és vigyázni. Bosco Szent János nem panaszkodott, hogy az ő idejében sok utcagyerek volt Torinóban, hanem lement hozzájuk, megismerte őket, elfogadta őket és megsegítette őket.
Három kérdést tegyél fel magadnak, hogy Bosco Szent János életpéldája nyomán, közbenjárására te is tudjál megújulni, cselekedni Krisztus szolgálatában:
– Ki az az ember, akit fel kell segítened?
– Mit tudsz tenni, hogy jó legyen az embereknek, akikkel életed során találkozol?
– Mit tudsz tenni a szegényekért?
„Ne vesztegessétek az időt, tegyetek nagyon sok jót,
ezt nem bánjátok meg soha sem.”
(Don Bosco)
Fotó: Fábián Attila (nyitókép); Teddkepesse.hu
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria