A kihelyezett Oltáriszentség előtt imádkozták el a jelenlévők a négy hagyományos rózsafüzért. Az örvendetes rózsafüzért Pavlo Honcsaruk, a harkov-zaporizzsjai egyházmegye főpásztorának elmélkedései vezette. A nemzetért, az önkéntesekért, a szeretet civilizációjának építéséért és minden élet megőrzéséért, Isten országának és az evangéliumnak a terjesztéséért mondott imádság bibliai szakaszokkal és a nép fájdalmából született elmélkedésekkel fonódott össze. A rózsafüzér egyes tizedei között imádságos csendet tartottak.
A világosság titkairól szóló elmélkedéseket Sztaniszlav Sirokoradjuk OFM püspök, az odessza-szimferopol egyházmegye ordináriusa állította össze. Az Úr szavára hallgatni, az ő akaratát cselekedni: ez a mi megtérésünk, ez Isten országának hirdetése a földön – hangsúlyozta a püspök elmélkedésében.
A harmadik, a fájdalmas titkokhoz kapcsolódó elmélkedéseket Lucsok Miklós OP püspök, a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye apostoli kormányzója mondta. Az elmélkedésekben Jézus szenvedése összefonódott azzal a fájdalommal, szenvedéssel, erőszakkal és visszaéléssel, amit az háború hozott a földre, illetve azoknak a szenvedésével, akiket a háború megnyomorított; és imává vált sebeik gyógyulásáért, a megtérés kegyelméért.
A dicsőséges rózsafüzér elmélkedéseit Vitalij Krivickij SDB püspök, a kijev-zsitomiri egyházmegye ordináriusa írta. Jézus Krisztus élete dicsőséges titkainak szemlélése erőt ad a háború túléléséhez, amihez különösen is a Szentlélek segítségre és meghívására van szükség.
A rózsafüzérek imádságos átelmélkedése után elénekelték a Loretói litániát, majd Vitalij Szkomarovszkij, a lucki egyházmegye főpásztora felolvasta azt az imát, amellyel felajánlották Ukrajnát Mária Szeplőtelen Szívének.
A szentmise megnyitó beszédében Mieczysław Mokrzycki lembergi érsek, az Ukrajnai Római Katolikus Püspöki Konferencia megbízott elnöke üdvözölte a jelenlévőket. „Ebben a számunkra nehéz időszakban jobban megértjük az ima erejét és szívünk érzékenyebbé válik. Ezért
eljöttünk lelki fővárosunkba, a berdicsivi Szűzanyához, hogy az ima és a böjt által elinduljunk azon az úton, amely visszaadja a békét Ukrajnának és szívünknek”
– mondta többek között az érsek.
Az apostoli nuncius, Visvaldas Kulbokas érsek a homíliában az ima három nézőpontjáról beszélt. „Imádságunk nagyban meghatározza, hogy Ukrajna egységes lesz-e, hogy Ukrajna hittel teli lesz-e, hogy Ukrajna képes lesz-e megvédeni fiait és lányait” – hangsúlyozta a nuncius.
A Kármelhegyi Boldogasszony tiszteletére szentelt kegyhely itt, Berdicsivben a „menedékünk szimbóluma is.” A nuncius hangsúlyozta: „Ezért a mai imánk első célja a Boldogságos Szűz Mária közbenjárását kérni, hogy imánk ne csak a miénk legyen, hanem az Istenanya imájává is váljon…
Még a háború, még a gyilkosság vagy a hamis vádak sem szakíthatják meg kapcsolatunkat az Istenanyával, és általa a teremtő Istennel, az életet adó Istennel.”
Imánk második célja az élet védelme, hiszen amikor Urunk, Jézus Krisztus testét és vérét vesszük magunkhoz, az Élet Kenyerét kapjuk.”
A harmadik cél a hitért való imádság. „Amint a mai evangélium világossá teszi, Jézus apostolai együtt ettek Isten Fiával, és ez valami sokkal többnek az alapjává válik, mint a vallás. Hitünk azzal a meggyőződéssel gyarapszik, hogy minden cselekedetünknek értelme és következménye van: a böjtnek, az imádságnak és az alamizsnálkodásnak is megvan a maga következménye.”
A szentmise után folytatódott a szentségimádás. 15 órakor elimádkozták az Isteni Irgalmasság rózsafüzérét, majd az eucharisztikus áldással és Ukrajna egyházi himnuszának eléneklésével zárult az imanap, amibe online is sokan bekapcsolódtak.
Ó, nagy Isten, egyetlen Isten, mentsd meg Ukrajnát!”
Forrás és fotó: rkc.org.ua; Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria