A régészek szerint az időszámításunk kezdete körüli kortól egészen a korai muszlim időszakig, azaz a Kr. u. 8–9. századig temetkeztek a feltárt sírba. Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) szakemberei szerint a sírhelyként használt barlangban elsőként egy gazdag családhoz tartozó jelentős személyt temethettek el, és több száz éven át szent helyként tisztelték a helyet.
Az Izrael középső részén, a Lakis erdőnél folyó ásatásokat közösen végzi az IAA és a Jeruzsálemi Örökségvédelmi Minisztérium, valamint a Zsidó Nemzeti Alapítvány (Keren Kajemet); a kutatás része a térség régészeti kincseit feltáró „Júda királyainak útja” projektnek.
A sziklasír előtt gondosan kiépített udvar állt, amelyben egy sor egykori üzletet fedeztek fel, ahol a kutatók szerint kerámiamécseseket árultak, ugyanis a helyiségekben a Kr. u. 8–9. században készített mécsesesek több száz töredékére, valamint ép darabokra is rábukkantak.
„Elképzelhető, hogy ezeket az olajmécseseket világításra használták a barlangban, és talán a vallási rituálé részei is lehettek, hasonlóan ahhoz, ahogyan gyertyákat árulnak a szentek sírjainál vagy a mai templomokban” – vélekedtek az ásatásokat vezető régészek, Nir Simson-Faran és Cvi Firer.
A 350 négyzetméteres udvart impozáns, faragott motívumokkal díszített mészkőfalak határolják, kőlapok és mozaikpadló burkolják. A barlangot először 40 évvel ezelőtt sírrablók fedezték fel, ezt követően indult meg a feltárása. A sziklasír több helyiségre tagolódik, ahol a korabeli zsidó temetkezésben ismeretes, csontokat őrző kődobozokat is találtak.
Az egyik helyiséget keresztény kápolnává alakították át, a korai muszlim korban a falakra vésett keresztek és több tucat felirat szerint a kápolnát Szent Szalome tiszteletére szentelték. A feliratok nyelve idővel arabra változott, de a keresztény hívők továbbra is imádkoztak ezen a helyen.
A keresztény hagyomány szerint két bába, Zelomi és Szalome segítettek Jézus születésénél. Az egyik apokrif evangélium szerint Szalome nem hitt Mária szüzességében, ezért elszáradt a keze, s csak akkor gyógyult meg, amikor megérintette a Kisjézust. A két bábát a keleti ikonokon és több nyugati, középkori műalkotáson is ábrázolták, mint akik az újszülöttet fürdetik.
Az állagmegóvási és fejlesztési munkálatok után megnyitják Szalome állítólagos barlangsírját a látogatók előtt.
Forrás: MTI
Fotó: Wikipedia Commons
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria