A hír állítólag magasrangú kartúmi hivatalnoktól származik. A tiltakozók mellé álltak olyan befolyásos politikusok, mint David Cameron, Tony Blair, Nick Clegg és Ed Miliband. Több politikus fölvetette: támogassanak-e továbbra is segélyekkel olyan országokat, melyek semmibe veszik az emberi jogokat.
A fiatalasszony ügyvédje azonban kételkedik, szerinte az ígérettel csak a tiltakozást akarták lecsillapítani.
Amint arról több ízben hírt adtunk, a 27 éves, második gyermekét váró nőt a szudáni bíróság halálra ítélte hitehagyás vádjával, és száz korbácsütésre ítélték házasságtörésért – mert nem muzulmán férfihoz ment feleségül. Meriam Jahíja Ibrahim egy kislánynak adott életet május 26-ról 27-re virradó éjszaka a kartúmi kórházban, egy hónappal a kiírt időpont előtt. Férje, Daniel Wani, aki amerikai állampolgár és kerekesszékhez kötve él, még egy héttel a szülés előtt is megbilincselve találta feleségét, amikor meglátogatta a börtönben.
Mint a Meriamot képviselő ügyvéd, El-Saríf elmondta a Channel Four-nak: Meriamot először 2013. szeptember 13-án tartóztatták le, akkor még szabadon engedték. Utána szeptember 28-án újra letartóztatták, majd idén február 24-én ismét – azóta börtönben van. Az ügyvéd cáfolta azokat a korábbi híreket, melyek szerint Meriamot rokonai jelentették föl, ehelyett azt feltételezi, olyanok akarták félreállítani, akik meg akarták szerezni a tulajdonában lévő boltot és szépségszalont.
A 27 éves nőre a Szudánban hatályos iszlám jog, a saría alapján május 15-én szabtak ki kötél általi halált. Az asszony ügye hatalmas felháborodást váltott ki világszerte. Több ország, köztük Franciaország, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok is mélységesen elítélte a bíróság döntését.
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria