Szatmár püspöke is felszólalt Madridban az Európai Katolikus Társadalmi Napokon

Kitekintő – 2014. szeptember 24., szerda | 15:31

Szeptember 18. és 21. között rendezték meg Madridban az Európai Katolikus Társadalmi Napokat. Schönberger Jenő szatmári püspök a migráció kihívásairól tartott előadást – a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye adott hírt a rendezvényről.


Az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) és az Európai Unió Püspöki Konferenciáinak Bizottsága (COMECE) második alkalommal rendezte meg az Európai Katolikus Társadalmi Napokat szeptember 18. és 21. között. Miután két éve Ciprusra hívták a szociális ügyekért felelős európai püspököket, idén Madridban szerveztek konferenciát, amely szentmisével kezdődött, majd a jelen kihívásait és a jövő esélyeit vették számba. Második nap a gazdasági, szociális és lelki válság lehetséges keresztény megoldásairól gondolkodtak, a gazdaság keresztény szemléletű megközelítésére tettek elméleti kísérletet, majd a munkaülések során Schönberger Jenő püspök tartott előadást az európai migrációról Populizmus és ellenséges szemlélet a migránsok felé címmel. Az egyházmegyét, de a teljes román katolikus püspöki konferenciát helynöke, Hankovszky Ferenc kíséretében képviselő püspök előadásában rávilágított, hogy minden ember alapvető jogaihoz tartozik a mobilitás, a migráció pedig mindig is jelen volt a történelemben. Az otthonukat elhagyni kényszerülőket segíteni kell – ezt az egyház jelenleg is teszi –, az ellenséges, hangulatkeltő hozzáállás helyett hidakat építve a befogadó és a bevándorló közösségek között. Felmerül ugyanakkor annak a felelőssége is, hogy az egyes érintett államok megtesznek-e mindent polgáraik otthoni életkörülményeinek kialakításáért, valamint a visszaérkezők újraintegrálásáért – mutatott rá Schönberger Jenő püspök.

A konferencia harmadik napján a család mint a társadalom megtartó alapja volt a középpontban. Ennek kapcsán beszéltek az emberi jogokról, a házasságról, de a további munkaülések során a demográfiai gondokról is. A társadalmi napok konklúzióit összefoglaló Giampaolo Crepaldi érsek, a CCEE-n belül működő Caritas in Veritate Bizottság elnöke és Gianni Ambrosio püspök, a COMECE alelnöke az összefogásra, az együtt gondolkodás szükségességére hívták fel a figyelmet. Mint mondták, ez a katolikus közösségek minden szintjét – egyházi személyek és laikusok közösségeit – érinti, és ki kell sugároznia az egész európai társadalom felé. „Egyszerű, kis dolgoktól indulva egyre nagyobb célokat kell, hogy kitűzzön maga elé minden keresztény, hiszen krisztusi küldetést kaptunk a jóban való munkálkodásra. A morális, lelki krízisből egy újfajta felfogással, az egység érzésének kifejezésére juttatásával léphetünk ki. Felelősek vagyunk ugyanis egymásért, egyedül, anyagi érdekeket követve nem lehetünk boldogok. Az emberi méltóság a szabadságot feltételező érték, amely emberi lényegünket érinti. A mai társadalomban ugyanakkor az egyén szabadságjogainak növelésével az emberi méltóság tiszteletben tartása szenved károkat, pedig csak teljes emberként, méltóságunk tiszteletben tartásával lehetünk boldog tagjai a társadalomnak. Erre buzdít az evangélium, és erre buzdít az emberré lett Isten. (...) Nem feledhetjük el Európa keresztény gyökereit, Európa vissza kell, hogy térjen a keresztény értékekhez, melyek megőrizték a kontinenst az idők során, és ez lehet a jövő záloga is” – tették hozzá.

Szombaton este Európáért imádkoztak a résztvevők, majd vasárnap a székesegyházban bemutatott szentmisével ért véget a madridi konferencia.

A Vatikáni Rádió tájékoztatott arról, hogy a rendezvény témája a keresztény hit és Európa jövője volt, és több mint 180 résztvevője 28 országból érkezett.

Szeptember 19-én, a II. Európai Katolikus Társadalmi Napok megnyitóján mondott beszédében Reinhard Marx bíboros, a München-Freisingi Egyházmegye érseke, a Német Püspöki Konferencia és az Európai Unió Püspöki Konferenciáinak Tanácsa (COMECE) elnöke az Európai Unió szociális profiljának megerősítésére szólított fel. Madridi beszédében Marx bíboros kiemelte: erősen el kell gondolkodnunk azon, hogy „kik vagyunk mi, európaiak, hogyan akarunk élni, és milyen önértelmezést szeretnénk a világba vinni”. Ehhez tartozik többek között a szociális piacgazdaság modellje is, ami a piac szabadságát az igazságosság eszméjével kapcsolja össze. Gazdaságpolitikai döntéseknél mindig figyelembe kellene venni a helyzet szociális aspektusát. A piacnak világos szabályokra van szüksége. „A szolidaritás és a szubszidiaritás elvei alapján kell jó egyensúlyt teremteni. A munkavállalóknak szociális védelemre, a fiataloknak képzettségre és oktatásra, a családnak pedig, mint a társadalom alapsejtjeinek, megbecsülésre és támogatásra van szükségük” – hangsúlyozta Marx bíboros.

Az érsek különösen a katolikus világiakat biztatta, hogy vegyenek részt az európai politikában és képviseljék az egyház szociális tanítását a politikában – ehhez pedig szükségesnek tartotta, hogy a politikában aktív katolikus világiak között európai szinten erősebb hálózat alakuljon ki. „Európa legyen mindig a béke, a szabadság és a kiengesztelődés projektje, különösen most, 2014 külpolitikailag nehéz időszakában” – mondta Marx bíboros madridi megnyitó beszédében.

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria