A megbeszéléseket a közel-keleti keresztényüldözésnek és a Szinodalitás és primátus című teológiai dokumentum megvitatásának szentelték. A dokumentumot a bizottság koordináló csoportja szerkesztette 2011-ben Rómában és 2012-ben Párizsban. Mivel a szöveg sok kérdést vetett fel, a bizottság elhatározta, hogy új tervezetet készítenek, és a javított szöveget a következő vegyes bizottsági ülésen vitatják meg.
A bizottság katolikus tagjai szeptember 20-án, szombaton Kurt Koch bíboros főcelebrálásával szentmisét mutattak be a Názáreti Szűzanyáról elnevezett plébániatemplomban. Koch bíboros homíliájában rámutatott: „A keresztények már sok módon egyesültek, különösen egyek a vértanúságban a különböző egyházak és felekezetek hívei.” A vegyes bizottság tagjai aggodalmukat és szolidaritásukat fejezték ki a keresztények és más vallási közösségek tagjai iránt, akiket üldöznek, menekülésre kényszerítenek vagy megölnek. Erélyesen visszautasították azt az álláspontot, hogy ilyen szörnyű bűncselekményeket igazolni lehet Isten és a vallás nevében. Buzgón imádkoztak ezekért a testvérekért, és kifejezték hálájukat mindazoknak, akik enyhítik a menekülő és hajléktalan milliók szenvedéseit.
A bizottság kéri a nemzetközi közösséget, hogy hatékonyabb eszközökkel lépjenek fel azok védelmében, akiket üldöznek, és biztosítsák a kereszténység állandó és élő jelenlétét Közel-Keleten. Megújították felhívásukat az elrabolt aleppói főpapok, papok és nővérek kiszabadításáért. Állhatatosan imádkozni kell Istenhez, hogy megrövidítse e nehéz időket, és hozzon békét, igazságosságot és kiengesztelődést az egész térségnek – fogalmaztak.
A katolikus–ortodox teológiai vegyes bizottság tagjai szeptember 20-án ellátogattak az ammáni központi menekülttáborba, hogy személyesen is felmérjék a menekültek sürgető szükségleteit.
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria