A zászlófelvonást követően a megemlékezést szervező Csíkkozmás település polgármestere szólt az ünneplőkhöz, majd Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter mondta el üzenetét.
Vigyáznunk kell az emlékműveinkre! Amit erőszakkal elvesznek, azt vissza lehet szerezni, de amit elenged magától a közösség, azt nem tudják visszaszerezni – erre hívta fel a jelenlévők figyelmét Tuzson Bence, Magyarország kormányzati kommunikációért felelős államtitkára, aki a magyar helytállás és hősiesség emlékművének, a nemzeti összetartozás jelképének nevezte a magyar szabadságharc egyik utolsó helyszínén 1897-ben felavatott obeliszket. Az államtitkár szerint fontosak a nemzet történelmére vonatkozó építmények: a székely kapuk a családok történetét, a templom a közösség múltját, az emlékművek a történelmi események emlékét őrzik.
Az 1849-es ütközet győztes csata volt, de nem a harcmezőn küzdők számára. Elkészült a hősök tiszteletét hirdető emlékmű és a hősök áldozata azóta is összetartó erőként hat, képes a nemzetet egyesíteni. Minden családnak megvan a saját történelme, amit el kell mesélni a gyermekeknek, át kell adni a következő generációknak, mert ezek a történetek kis mozaikokként alkotják a nemzet történelmét – mondta Tuzson Bence államtitkár. Ő annak a Tuzson János őrnagynak a családjából származik, aki 172 évvel ezelőtt Nyergestetőn a székely csapat élén harcolt a túlerővel támadó cári és császári csapatok ellen.
Az emlékezésen Jakab István, a Magyar Országgyűlés alelnöke, a MAGOSZ elnöke is a nemzeti összetartozás fontosságát emelte ki. Tamás József nyugalmazott gyulafehérvári segédpüspök a rendezvény résztvevőihez szólva az Isten törvényeire épített élet értékét emelte ki. A pénz uralta világban az Isten, a hit, a család, a haza sokak számára nem érték, az elöregedett kontinens nagy árat fog ezért fizetni, jegyezte meg az egyházi elöljáró, aki közös imára hívta a jelenlévőket.
Az emlékezést a Bojzás Néptánccsoport és a Tuzson János fúvószenekar előadása színesítette. A hazáért életüket áldozók emlékére közösségi elöljárók koszorúztak az emlékműnél, majd a hősök temetőjénél Tamás József püspök megáldotta azt a kopjafát, amelyet Jakab István, a Magyar Országgyűlés alelnöke helyezett el a hősök tiszteletére.
Szöveg és fotó: Csúcs Mária/Romkat.ro
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria