A Kassai Egyházmegye fiatal egyházmegye, csakúgy, mint a miskolci. Sok közös egyháztörténeti pont is van a két egyházmegye között, hiszen egyfajta elődeiknek tekinthetők a Munkácsi és Eperjesi Egyházmegye.
Előadása elején Cyril Vasil’ érsek ismertette a szlovák görögkatolikusság történetét: a 20. század vége felé, Csehszlovákia két független államra osztása után jelentős változás következett be az Egyház életében is. 1996-ban megalakult a Prágai Apostoli Exarchátus a cseh görögkatolikus hívek számára. Egy évvel később Szlovákiában létrehoztak egy másik apostoli exarchátust, egyesítve az Eperjesi Egyházmegye azon parókiáit, melyek a kassai közigazgatási régióban találhatók.
2008. január 30-án XVI. Benedek pápa megalapította a pozsonyi görögkatolikus püspökséget, és a korábbi Kassai Exarchátust egyházmegyei rangra, az Eperjesi Egyházmegyét pedig metropolitai főegyházmegyei rangra emelte. Hosszú fejlődés után a szlovák görögkatolikus egyház elérte a sajátjogú metropolitai egyház rangját. A legutóbbi becslések szerint a szlovák görögkatolikus egyházhoz körülbelül 250 ezer hívő tartozik.
„A keleti katolikus egyházak jogi struktúrájában a szlovákiai görögkatolikus egyház belépett a metropolitai szinten való létezésének 15. évébe. Rövid történelmi időszak, mindazonáltal egyfajta összegzésre vagy Egyházunk helyzetének értékelésére lehet alkalom, azon túl, hogy a jövőbe tekintünk” – mondta a kassai főpásztor, majd egyházuk jelenlegi tevékenységeit mutatta be, amelyben kitért az eddig elért eredményekre és az előttük álló feladatokra is.
A 2020-ban Rómából Kassára visszakerült érsek az eredmények között említette Aranyszájú Szent János és Szent Bazil Liturgiájának új, szlovák nyelvű fordításainak elkészültét, a beavató szentségek együttes kiszolgáltatásának gyakorlatát, és azt, hogy az utóbbi években számos templom épült vagy újult meg Szlovákiában.
A szlovák görögkatolikus egyház mai tevékenysége között a legjelentősebb feladatként a saját önazonosság keresését jelölte meg a liturgia és a lelki élet területén, ami Szent Cirill és Metód örökségén alapszik. „Egyházunk egy sajátosan keleti jellemvonása a liturgia iránti szeretet, s ezt bizonyítja a hívek viszonylag magas létszámú részvétele a szertartásokon” – emelte ki Cyril Vasil’ érsek. Hozzátette: „az átlaghoz képest Szlovákiában a görögkatolikus egyházban elegendő papi hivatásról beszélhetünk”.
A világon jelenleg összesen öt olyan keleti egyház van, melyek metropolitai szinten működnek, köztük az Eperjesi Metropolitai Egyház és a Magyarországi Sajátjogú Metropolitai Egyház. „A szlovákiai görögkatolikus egyház sajátjogú metropolitai egyházi rangra emelésének 15. évfordulóján kívánjuk számára Isten ajándékainak bőségét és lelki egységet. A benne élő híveknek sok örömet, és kitartást abban, hogy azt a lelki örökséget továbbvigyék, amit a mi görögkatolikus egyházunk képvisel, mint élő, szerves, s ugyanakkor sajátos tagja a katolikus egyháznak” – zárta olasz nyelven megtartott beszédét Cyril érsek, akinek a magyar fordításban Kiss László miskolci irodaigazgató volt segítségére.
A rekollekción számos gyakorlati kérdés is felmerült, így a cigánypasztoráció, a hívek visszatérése a pandémia idjén bezárt templomokba, az elöregedő parókiák, valamint az elvándorlás kérdései.
A találkozó végén Orosz Atanáz püspök megköszönte Cyril Vasil’ érsek látogatását, valamint a Miskolci Egyházmegyével évek óta tartó együttműködését, lelkipásztori segítségnyújtását.
A miskolci megyéspüspök végül minden szolgálattevőnek áldásteljes ünnepeket kívánt.
Forrás és fotó: Miskolci Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria