Felidézik a függetlenség óta eltelt 365 nap során tapasztalt előrehaladást: utak épültek, bővült a telekommunikációs hálózat, megnövekedett a nemzet öntudat.
Ugyanakkor nem mulasztotják el a hibák bírálatát sem, mint például a korrupció, etnikai összetűzések, alapvető szolgáltatások hiánya, a dzsubai és a khartumi kormány közti viszony elviselhetetlen megromlása. A háború nem lehet a konfliktusok megoldása – emelik ki üzenetükben az egyházi vezetők. Tűzszünetre szólítják fel a szemben álló feleket. Kiemelik: meg kell oldani az alapvető javak drágulásának problémáját és nyersolaj kizsákmányolását, hisz – mindt fogalmaznak – mindkettő Isten ajándéka, és a javakban mindkét országnak igazságosan kell részesednie.
A katolikus és az anglikán egyház hangsúlyozzák az emberi méltóság alapelvét – ez Isten ajándéka és nem függ a születési helytől. Véget kell vetni a dél-szudániak az országból való kiűzésének és a dzsubai állampolgárok fegyveres csoportok általi elrablásának. Az üzenet felszólítja Szudánt és Dél-Szudánt, hogy valósítsák meg az ENSZ 2046. számú határozatát, amelyet május 2-án hagytak jóvá, és amely azt követeli a két féltől, hogy azonnal vessenek véget a fegyveres összecsapásoknak, csapataikat vonják vissza saját országhatárukon belülre, és kezdjék újra a béketárgyalásokat.
Üzenetükben végül azt az álmot fejezik ki az egyházi vezetők, hogy majd megvalósul két demokratikus és szabad nemzet, ahol minden vallás, etnikai csoport, kultúra és nyelv személyei élvezik az emberi jogokat; a két nemzet békében él egymás mellett, és együtt használják egy jobb világban az Isten által adott erőforrásokat, szolidaritásban, kölcsönös tiszteletben, felejtve a múltban elkövetett hibákat. Katolikusok és anglikánok elkötelezik magukat, hogy előmozdítják a békét minden szinten az evangéliumi értékek megvalósítása révén; az új dél-szudáni köztársaságot az egyenlőség, az ember méltósága, az emberi jogok és az igazságosság szilárd alapjaira építik.
Vatikáni Rádió/Magyar Kurír