A Szent Heléna Görögkatolikus Integrált Szolgáltató Központ 2024. december 30-án nyitotta meg az idősek otthonát. Azóta 48 időst fogadtak már az intézménybe, az épület emeletének használatba vétele után további lakók érkezhetnek a közeljövőben: összesen 80 a férőhelyek száma a speciális igényeket kielégítő, demens időseket is ellátó, felújított épületben.
Korábban értelmi fogyatékkal élő felnőttek laktak itt, akik a támogatott lakhatással 2016-ban két településen családi házakba költözhettek. A kihasználatlanul álló épület így válhatott egy újabb szociális egység helyszínévé.
A felújítás 2020-ban kezdődött a korábbi fenntartó, a Szent Lukács Görögkatolikus Szeretetszolgálat irányításával, majd folytatódott az új fenntartó, a Nyíregyházi Egyházmegye segítségével és támogatásával. A kényelmes szobák mellett található az idősek otthonában étkező, közösségi tér, kápolna, melyet további falfestések után fognak majd felszentelni.
Július 2-án ünnepélyes keretek között adták át a megújult épületet. A rendezvényen egyházi és közéleti vezetők, intézményvezetők, a kivitelezésben részt vevő szakemberek, a püspöki hivatal dolgozói, valamint az intézmény munkatársai és lakói is jelen voltak. A vendégeket Nagyné Kirimi Annamária intézményvezető köszöntötte.
A megáldás szertartását Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek-metropolita és Szocska A. Ábel nyíregyházi megyéspüspök végezte a Nyíregyházi Egyházmegye helynökeivel, Gánicz Endre főhelynökkel és Szabó Tamás pasztorális helynökkel, valamint az intézmény lelkivezetőjével, Galajda Balázs szakolyi parókussal.
Kocsis Fülöp prédikációjában az öröm hangjai mellett megemlékezett a háború sújtotta területekről, az emberi életben felmerülő problémákról és nehézségekről is. Jób szavait idézte: terhes az ember élete; nap mint nap gondokkal lakik jól. Az Egyház igyekszik segíteni a nehézségeken. Olykor pedig arra buzdít: tegyünk félre minden földi gondot. Szükséges is ez az életünkben, bár a nehézségeket nem tudjuk kikerülni.
„Mikor válik a gondból gondozás?” – tette fel a kérdést az érsek. Akkor, ha a másik ember gondját is magamra veszem. Vannak, akik lerázzák magukról: nem az én gondom, de mások gondozzák embertársukat. Szeretetből.
„A szeretet arra készteti az embert, hogy a másikat ne hagyja ott a gondjában, hanem segítsen úgy, hogy együtt érez vele és gondoskodik róla.
A gondozásból akkor lesz gondoskodás, hogyha ez a segítés, a segítő szándék, a segíteni akarás életformává lesz.
Ha valaki nemcsak elkülönített egy-egy cselekedettel próbálja enyhíteni a másik ember gondját, fájdalmát, baját, hanem arra teszi az életét, hogy gondoskodjék róla” – összegezte Kocsis Fülöp.
Az Egyház azért gondoskodik másokról, mert az Isten példájával ezt a magatartást hagyta ránk: viseli, magára veszi gondjainkat, fájdalmainkat. De ezzel egyúttal istenivé is emeli azokat. „Azzal tud többet nyújtani az egyházi gondoskodó intézet, hogy az Isten gondoskodó szeretetét közvetíti.” Az emberi erő elfogyhat, az isteni sohasem – tette hozzá. „Ezért az Egyház nem szűnik meg gondoskodni. Nem szűnik meg fölfedezni és fölemelni a gondokkal, bajokkal küzdő embereket.”
A szertartást követően ünnepi köszöntőt mondott Bacskai Erzsébet, Szakoly polgármestere, Simon Miklós országgyűlési képviselő, valamint Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára, aki beszédében elmondta: 56 ezer idős él gondoskodásban, 27 ezer munkatárs vigyáz rájuk az intézetekben. Köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik erre a segítségnyújtásra teszik fel életüket. Kiemelte, hogy a szakolyi új intézmény országosan fogadja a lakókat és demens betegeket is.
„Az egyházak társadalmi szerepvállalása nem múltidézés, hanem jelenkori közösségépítés.
Még nem létezett a fogalom, szociálpolitika, mégis volt már irgalom, és karitász, létezett a rászorulókról való gondoskodás.
Nem mondta még ki törvény, de már volt kötelezettségtudat, és kötelességtudat, hogy kell a rászorulókról gondoskodni. Ebben évszázados hagyománya van az egyházaknak” – fogalmazott.
Az intézmény lakói műsorral kedveskedtek a vendégeknek. A támogatott lakhatásban élők verseket szavaltak, az idősek otthonának lakói pedig egy népdalcsokorral mutatták be közösségük értékeit.
Szocska Ábel püspök megköszönte az intézmény minden dolgozójának a munkát, az intézményvezetőnek, Nagyné Kirimi Annamáriának egy Szent Miklós-ikont ajándékozott.
E falak között legelőször a gondoskodó szeretet lakott, örülnék, ha társunk lenne sokáig”
– fogalmazott a püspök.
Az esemény végén lehetőség nyílt az épület megtekintésére, valamint egy közös állófogadásra is sor került, ahol Szocska Ábel püspök atya mondott asztali áldást.
A résztvevők ajándékokat kaptak, amelyeket az intézmény lakói készítettek.
Az eseményről szóló bővebb beszámoló ITT olvasható.
Szöveg és fotó: P. Tóth Nóra
Forrás: Nyíregyházi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria