Egy dél-afrikai püspök felszólalt az illegális bányászok tragédiája mögött álló bűnszervezetek ellen

Kitekintő – 2025. január 24., péntek | 13:18

Legkevesebb 78 illegális bányász vesztette életét a dél-afrikai Stilfontein aranylelőhelyén, miután a rendőrség 2024 augusztusában lezárta a bánya bejáratát, hogy távozásra kényszerítse őket. Sithembele Anton Sipuka, a mthathai egyházmegye püspöke felemelte szavát az ügyben, és felhívta a figyelmet arra, hogy egy bűnszövetkezet áll az ügy mögött.

Eddig csaknem 2000 illegális bányász került elő a bányából tavaly augusztus óta, amikor a dél-afrikai hatóságok a bánya területének lezárásáról döntöttek, hogy fellépjenek a széles körben elterjedt illegális bányászat ellen, amely a bányászati miniszter szerint csak 2024-ben több mint 3 milliárd dollár hiányt okozott a dél-afrikai gazdaságnak.

Azok, akik kijöttek a bányából, pokolinak írták le a lent uralkodó helyzetet. Ez a bánya egy függőleges akna, amely mintegy 2,6 kilométerrel a föld alá vezet. Amikor a rendőrség elzárta a hozzáférést, a bányászok élelmiszer- és vízkészletek nélkül maradtak, ezeket ugyanis cinkostársaik engedték le az aknába. Több tucat ember halt éhen; holttestük bűze keveredett az élők szagával, akik hónapok óta úgy éltek, hogy nem volt lehetőségük mosakodni.

Az illegális bányászbanda állítólagos vezetője, egy lesothói állampolgárságú, „Tiger”, azaz Tigris néven ismert ember is azok között volt, akik feladták magukat a rendőrségnek. Ő azonban végül nem volt ott a rendőrőrs biztonsági cellájában, ahol bebörtönözték a többieket.

Szökése a rendőrök bűnrészességének gyanúját veti fel, és felerősíti a gyanút, hogy egy valódi bűnszövetkezet az, amely évek óta fosztogatja az ország 6000 elhagyott, aranyban gazdag bányáját, ottmaradt lelőhelyek után kutatva. Ezek olyan lelőhelyek, amelyeket a nagyvállalatok elhagytak, mert ipari hasznosításuk már nem kifizetődő, de belőlük a bűnszervezetek még mindig képesek alulfizetett munkaerőt alkalmazva „kipréselni” némi aranyat.

Sithembele Anton Sipuka, a mthathai egyházmegye püspöke január elején szólalt meg a Stilfontein területén zajló drámai események kapcsán. Egy közleményben kijelentette, hogy „a stilfonteini illegális bányászat túlságosan összetett kérdés”. „Egy olyan gazdasági rendszer van a hátterében, amely feltehetően lehetővé teszi a nagy bányavállalatok számára, hogy büntetlenül végezzék tevékenységüket a maximális profitért, miközben tönkreteszik a környezetet, és nem javítanak a bányavidéken élők élethelyzetén, elnyomják a szegényeket, akik igyekeznek a mindennapi betevőért dolgozni.”

„Idetartozik a legalitás kérdése is, mert illegálisan az országba belépő emberekről van szó; állítólag az illegális bányászok többsége külföldi állampolgár. Aztán ott van a bűnszövetkezetek kérdése, amelyek a szegény embereket használják fel arra, hogy hatalmas profitot termeljenek. Végül pedig ott van a csapdába esett illegális bányászok problémája, akik nem hajlandók elhagyni a bányákat, vagy kényszerűségből maradnak a föld alatt.”

A mthathai püspök szerint, miközben a média figyelme a kormány intézkedéseire összpontosul, „nem sok szó esik a bányavállalatokról, amelyek ezeket a bányákat úgy hagyták ott, hogy nem állították helyre a területet, és a bányák bárki számára megközelíthetőek maradtak. A törvénynek felelősségre kellene vonnia őket. Ezen túl meg kellene vizsgálni a régi bányák újrahasznosításának lehetőségét is, hogy új munkahelyeket teremtsenek”.

„A rendőrségnek, miközben azt a válsághelyzetet kezeli, amelyet a csapdába szorult emberek jelentenek, akik egyébként csak egyszerű közlegények, nyomoznia kellene a feltételezhetően az egész mögött álló szervezet után; pert kellene indítania ellene” – figyelmeztetett Sipuka püspök.

Forrás: Fides

Fotó: Fides; Aciafrica.org

Magyar Kurír
(tzs)

Kapcsolódó fotógaléria