A „Középkori Esték” keretében, az Ókortudományi és a Magyar Medievisztikai Kutatócsoport közreműködésével megrendezett könyvbemutatónak az Eötvös Collegium Történész Műhelye és a Fraknói Kutatócsoport együttműködésének keretében az Eötvös Collegium adott helyet.
Tusor Péter, a kutatócsoport vezetője, egyben a kötet szerkesztője adta át Antonín Kalousnak a kötetet, és méltatta röviden az alkalom jelentőségét.
Ezt követően Horváth Richárd, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történeti Intézetének tudományos főmunkatársa szemezgetett a kiadott források között, kiemelve azokat a novumokat, amelyek tovább árnyalják és színesítik Mátyás király udvaráról kialakult képünket.
Nemes Gábor, a kutatócsoport tudományos munkatársa a mű historiográfiai előzményeit ismertetve kiemelte, a szerző egy csaknem 150 évvel ezelőtti, Augustin Theiner, majd Fraknói Vilmos által megkezdett munkát fejezett be. A követutasítások, diplomáciai jelentések és levelek nemcsak a török elleni harcról, a pápaság és a nápolyi királyság konfliktusáról, Djem herceg és Ancona város ügyéről, a morva területek felekezeti viszályairól adnak tájékoztatást, hanem a magyar egyházi és világi elit tagjairól is érdekes információkkal gazdagodhat az olvasó.
A kiadott források csaknem fele eddig ismeretlen volt a kutatás számára, és nemcsak az Egyház, hanem a politika, diplomácia és jogtörténet iránt érdeklődők is haszonnal forgathatják a reneszánsz kor pápai–magyar kapcsolatainak e fontos kötetét.
Szerző: Kanász Viktor
Forrás és fotó: MTA-PPKE Fraknói Vilmos Római Történeti Kutatócsoport
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria