A program résztvevőit Géczy Árpád iskolaigazgató köszöntötte, ismertetve az emléknap létrejöttének körülményeit, Kovács Béla, a Független Kisgazdapárt főtitkára elhurcolásának következményeit a korabeli magyar belpolitikára.
A meghívott előadó, Melkovicsné Madarász Anita, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) tudományos főmunkatársa áttekintést adott a diákoknak a kommunizmus ideológiájának létrejöttéről, majd a II. világháborút követő időszakhoz érve bemutatta a Rákosi-korszak propagandatevékenységét, beleértve a Joszif Visszarionovics Sztálin „legjobb magyar tanítványát”, Rákosi Mátyást övező személyi kultuszt is.
A diákok képet kaptak az 1947-től 1956-ig tartó időszak sajtója (újságcikkek és televíziós műsorok) által közvetített hangulatról, illetve a felépített látszat mögött húzódó szörnyű valóságról (ÁVH, csengőfrász, padláslesöprés, egyházüldözés).
Az előadás végeztével Géczy Árpád iskolaigazgató megköszönte Melkovicsné Madarász Anita történésznek és általa képviselt Nemzeti Emlékezet Bizottságának, hogy az iskolától érkező meghívást elfogadták, az emléknap a kommunista diktatúra áldozataihoz méltó, a diákok ismereteit gyarapító program megvalósulásához pedig szakmai segítséget nyújtottak.
Az iskola folyosóján elhelyezett paravánon a jövő hét közepéig az emléknaphoz köthető kiállítást tekinthetnek meg a diákok. Ez részben a kommunizmus papi, szerzetesi vértanú áldozatainak állít emléket, az olyan ismertebb egyházi személyek mint Apor Vilmos, Brenner János, Kiss Szaléz, Meszlényi Zoltán, Romzsa Tódor és Sándor István mellett többek között Kenyeres Lajos, Kriszten Rafael vagy Szekuli Pál mártíromsága körülményeinek ismertetésével.
Forrás és fotó: Reménység Katolikus Általános Iskola és Óvoda
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria