Ferenc pápa üzenetében kifejezi, hogy Isten mindent jónak teremtett, a bűn azonban tragikus pecsétet tett a világra, így az ember válasza Isten adományára a bűn, az önérdekbe zárkózás, a kapzsiság és a kizsákmányolás lett. A helyzet az utóbbi évtizedekben drasztikusan romlott; a környezetszennyezés, a fosszilis tüzelőanyagok használata, a föld kizsákmányolása, az őserdők kiirtása következtében aggasztó mértékben megemelkedett a föld átlaghőmérséklete.
A jéghegyek olvadása, a vízgyűjtő medencék elhanyagolása, a műanyaghulladék mennyiségének folyamatos növekedése mind ennek a jele. Itt az idő tehát, hogy újra felfedezzük istengyermeki felelősségünket, hogy bűnbánatot tartsunk és megtérjünk a gyökereinkhez, mert Isten kedves teremtényei vagyunk – írja Ferenc pápa.
Üzenetében emlékeztet arra is, hogy az Assisi Szent Ferenc tranzitusáig tartó imaidőszak ökumenikus jellegű, hiszen együtt tartjuk az ortodox testvéreinkkel, akik ezt harminc éve kezdeményezték.
A Szentatya emlékeztet, hogy a ferences Szent Bonaventura tanítása nyomán nekünk is úgy kell tekintenünk a teremtett világra mint Isten „első könyvére”, amelyben minden teremtett dolog „Isten szavaként” szólal meg. Döntéseink nyomán válasszuk az egyszerűbb és a környezetet mind jobban tisztelő életmódot. Tekintsünk a mai fiatalokra, akik tőlünk öröklik meg a földet.
Imádságaink és felhívásaink az ügyben érzékenyebbé tehetik a politikai felelősöket, a kormányokat, hiszen Mózes szavai nyomán nekünk is az „életet kell választanunk az eljövendő nemzedékek számára”. Az ENSZ következő közgyűlése fontos lehetőséget rejt a közös ház megóvása érdekében, amint az októberi püspöki szinódus is Amazónián keresztül a teremtett világ védelmét célozza – zárul Ferenc pápa teremtésvédelmi imanapra írt üzenete.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria