Várakozások és remények Ferenc pápa dél-koreai apostoli látogatásával kapcsolatban

Kitekintő – 2014. augusztus 14., csütörtök | 18:52

A Szentatya mosolygó arcáról készített felvételek beragyogják a képernyőket, és betöltik a legfőbb dél-koreai napilapok címoldalát – a Vatikáni Rádió angol nyelvű adását idézzük.

A mai napon Ferenc pápa látogatása a legfontosabb hír minden dél-koreai lapban és hírműsorban – tudósít a Vatikáni Rádió angol nyelvű adása. A legtöbb cikk felidézi azt a tényt, hogy huszonöt éve került sor a legutóbbi pápai látogatásra az országban, továbbá különböző részletekkel szolgálnak a Szentatya négynapos programjáról és útitervéről.

* * *

Számos érdekességet tartalmaznak az idézett statisztikák és számadatok, amelyek a pápa útjához kapcsolódnak:

180 000 ostya készült a szentmisékre,

300 000 palack vízzel várják a hívőket, hogy a szertartások ideje alatt enyhítsék a hőség hatását,

1700 busz érkezik egész Koreából, ezek 100 000 zarándokot és több mint 100 püspököt szállítanak az események helyszíneire,

30 000 rendőr áll szolgálatban a biztonság fenntartására, munkájukat körülbelül 5000 önkéntes segíti, katolikusok és nem katolikusok egyaránt,

2800 újságíró képviseli azokat a médiumokat, melyek tudósítanak a pápa látogatásáról,

Ferenc pápa 1000 kilométert tesz meg Dél-Koreában.

* * *

Különösen meglepő egy vezércikk felhívása, mely szerint a nemzetnek ki kell fejeznie a „mea culpát”: a főcímben ez a latin kifejezés szerepel, természetesen koreai karakterekkel. A szerző számba veszi az ország mulasztásait és reményeit, hogy Ferenc pápa feloldozhassa Koreát vétkei alól, többek között az alól, hogy nem néz szembe a politikai és a társadalmi megosztottsággal, a generációs konfliktussal, nem beszélve az Észak- és Dél-Korea közti megoldatlan viszállyal.

Néhány újság nagy várakozással fordul Ferenc pápa szavai és gesztusai felé, amelyeket a Szentatya a szegényekhez és a fogyatékkal élőkhöz intéz. Bíznak abban, hogy a pápa szólni fog a béke és a kiengesztelődés érdekében, a diszkrimináció és az igazságtalanság ellen. A pápai látogatás remélt hatásaként említik a fiatalok bátorítását és a helyi egyház megújulását. A felsoroltak, úgy tűnik, nagy felelősséget rónak a pápára. Ahogy egy koreai újságíró megfogalmazta: a Szentatya látogatása az „egyetlen jó hír hosszú idő óta”. Sárga szalagok, emlékművek és zászlók jelzik, hogy az ország még mennyire az áprilisban történt tragédia hatása alatt áll, amikor elsüllyedt a Szevol nevű komp, háromszáz ember, köztük sok középiskolás gyermek halálát okozva, akik egy kiránduláson vettek részt.

A pápa bárhová is megy, a gyógyító remény, mind lelki, mind pedig fizikai értelemben, kíséri őt – ezzel a gondolattal zárja írását Seàn-Patrick Lovett.

Magyar Kurír