A konferencia „A mi óceánunk, a mi kapcsolatunk” témát állította fókuszba. Az esemény egy időben zajlott egy ENSZ-rendezvénnyel, amelyen a nemzeti kormányok a globális szervezet által támogatott, áttörést jelentő tárgyalásokat folytattak New Yorkban. Ezen megállapodtak egy új, nemzetközi szintű tengeri szerződésről, amely törvénybe iktatja a nemzeti joghatóságon kívül eső óceáni területek megőrzésére irányuló erőfeszítéseket.
Ferenc pápa üzenetet küldött a konferencia résztvevőinek, amelyet március 6-án tettek közzé, és Pietro Parolin bíboros államtitkár írt alá.
Üzenetében a pápa kiemelte „az alázat, a hála és az áhítat” fontosságát óceánjainkkal kapcsolatban. Rámutatott, hogy nemcsak a tengerparti közösségek, de minden ember az óceánoktól függ, ezért is joggal tekinthetők az emberiség „közös örökségének”. Az óceánokat „a Teremtő ajándékaként” kaptuk, ezért azon kell dolgoznunk, hogy tisztességesen és fenntarthatóan használjuk, hogy továbbadhassuk azokat a következő generációknak.
A Szentatya arra buzdította a konferencián részt vevő politikusokat és az üzleti élet vezetőit, hogy a Laudato si’ enciklikájával összhangban fogadják el az „ökológia átfogó nézetét”. Az óceánokat számos veszély fenyegeti, beleértve a szennyezést, a savasodást és az illegális halászatot, valamint a tengerfenéket érintő kitermelőipart. Ferenc pápa szólt a nyílt tengeren előforduló sok migránstragédiáról és a tengerészekkel szembeni kemény bánásmódról is. Arra szólította fel a kormányokat, hogy válaszul ismerjék el a „közösségek és országok közötti összekapcsolódást és kölcsönös függőséget”, amelyet az óceánok testesítenek meg. „Egy család vagyunk, ugyanabban az elidegeníthetetlen emberi méltóságban osztozunk, és egy közös otthonban élünk, amelyről hivatásunk gondoskodni.”
A pápa a továbbiakban három irányt kínált fel az emberiség óceánokkal való kapcsolatának javítására. Először is meg kell hallgatnunk a szegények és a Föld kiáltását, és ezért „sürgősen felül kell vizsgálnunk a pazarláson és a fenntarthatatlan fogyasztási modelleken alapuló növekedési stratégiákat”. Másodszor, az emberiségnek egyesülnie kell „a tengeri, tengerparti és folyami ökoszisztémák védelme és helyreállítása érdekében”. Végül a kormányoknak hatékony „kormányzási rendszereket” kell létrehozniuk az óceánokon végzett tevékenységek szabályozására és koordinálására. „Ha ezekben az irányokban dolgozunk, mindig lesz remény” – zárta üzenetét Ferenc pápa.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria