Ferenc pápa Európa püspökeihez: Legyetek prófétai hang

Ferenc pápa – 2014. október 3., péntek | 18:23

Az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) október 3-án első ízben találkozott Ferenc pápával. A testület október 2. és 4. között Rómában tartja ülését, amelynek témája a hétvégén kezdődő szinódushoz kapcsolódva: „A család és Európa jövője”. A Vatikáni Rádió tájékoztat.


A tanácskozás résztvevői nevében Erdő Péter bíboros, a CCEE elnöke köszöntötte a pápát. Beszédében az európai kontinens egyházairól és társadalmairól adott általános képet. Kiemelte, hogy a társadalom elöregszik; inkább az individualizmusra, mint a családra helyezi a hangsúlyt; pusztán a gazdaság szempontjából tekint a világra, mindent a nyereségre és a haszonra korlátoz; nehezen fogadja be a születő életet, az időseket vagy a fogyatékkal élőket. Az európai társadalomnak, amelyet számos egzisztenciális periféria jellemez, és amely irányt tévesztett a jó, az igaz és a szép keresésében, szüksége van Jézusra – fogalmazott a főpásztor, hozzátéve: azoknak az európai polgároknak is, akik nincsenek ennek tudatában, szükségük van arra, hogy megtalálják az élő Jézus Krisztust az egyház életében.

„Hányszor éppen az egyház az egyetlen valóság, amely még jelen van és közel áll a szegényekhez, az idősekhez, az elhagyatott várandós anyákhoz, a fiatalokhoz, akik talán nagy remények nélkül, de keresik életük értelmét?! És jelen akarunk lenni továbbra is!” – folytatta Erdő Péter. De ha megfogyatkozik a hit, mire alapozzuk a jelenlétünket? – tehetjük fel a kérdést. A magyar főpásztor szerint éppen ezért fontos az elköteleződés az új evangelizációban. A CCEE az egyházi szeretetközösség és Európa evangelizációja szolgálatában áll, nem úgy tekint a kontinensre mint zárt erődítményre, hanem mint befogadó otthonra, amely mindig is volt a történelem folyamán. Beszéde végén a bíboros a testület nevében imáikról biztosította a Szentatyát, és az Úr áldását kérte személyére és péteri szolgálatára.

Ezt követően Ferenc pápa beszédet intézett a jelenlévőkhöz, amelyben kiemelte, hogy pásztorokként, akik közel állnak a néphez, jól ismerik azokat az összetett helyzeteket és kihívásokat, amelyekkel az egyház missziójának szembe kell néznie Európában. „Arra kaptunk meghívást, hogy önmagából kilépő egyház legyünk, a középpontból a periféria irányába haladjunk mindenki felé félelem és bizalmatlanság nélkül, apostoli bátorsággal” – erősítette meg a Szentatya.

A család és Európa jövőjére, a plenáris ülés témájára utalva a pápa arra buzdított, hogy a lelkipásztorok és a családok dolgozzanak együtt az alázatosság és az őszinte párbeszéd szellemében, hogy a plébániai közösségek a „családok családjává” váljanak. Ezen a téren a helyi egyházakban fontos tapasztalatokra tettek szert, amelyekre érdemes figyelmet fordítani, és növelni a gyümölcsöző együttműködést. Nem hiányoznak a családpasztorációs tapasztalatok sem, valamint a családokat támogató politikai és szociális elkötelezettség mind a rendezett családi életet élők, mind a problémákkal küzdő, illetve felbomlott családok iránt. Fontos befogadni a mai emberek életéből származó tapasztalatokat, értékelni és megosztani őket, más egyházmegyei közösségeket is bevonva – hangsúlyozta Ferenc pápa.

A lelkipásztorok és a családok közötti együttműködés kiterjed a nevelés területére is – tette hozzá. Az egyház és a családok közötti nyílt együttműködés elősegíti az igazságosság, a szolidaritás, a béke szellemének megérlelődését, és megerősít abban, hogy bátran vállaljuk saját meggyőződésünket. Támogatni kell, hogy a szülők felismerjék felelősségüket gyermekeik nevelésében, és védelmezni kell elidegeníthetetlen jogukat, hogy az általuk legmegfelelőbbnek tartott nevelést adhassák meg gyermekeiknek. Ezen a téren közös és összehangolt pasztorális irányelveket kell kidolgozni azzal a céllal, hogy fejlesszük és hitelesen támogassuk a katolikus iskolákat.

Végül Ferenc pápa arra buzdította a CCEE közgyűlésének tagjait, hogy továbbra is segítsék elő az európai egyházak közötti szeretetközösséget és az együttműködést az eredményes evangelizáció érdekében. Arra hívta őket, hogy legyenek „prófétai hang” a társadalomban, elsősorban ott, ahol a szekularizációs folyamat egyre inkább peremre akarja szorítani Istent.

Fotó: Esztergom-Budapesti Főegyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria