Itt az idő, hogy a félelem logikáját felváltsuk a felelősség etikájával, és elősegítsük a bizalom és az őszinte párbeszéd légkörét – fogalmazott a Szentatya.
A pápa levelében rávilágít, hogy több figyelmet kell szentelni a nukleáris fegyverek okozta szükségtelen szenvedésnek. Köszöntötte a nukleáris fegyverkísérletek áldozatait, akik jelen voltak a találkozón. Arra kérte őket, hogy legyenek prófétai hang, és hívják fel az emberiség figyelmét a szépség, a szeretet, az összefogás és a testvériség többre értékelésére. Egyben emlékeztessék a világot a nukleáris fegyverek kockázataira, amelyek elpusztíthatnak bennünket és civilizációnkat is.
A pápa rámutatott, hogy nagy hiba prioritásként hatalmas összeget fordítani a nukleáris fegyverekre. Ez egyben az erőforrások helytelen felhasználását is jelenti, amelyeket jobban be lehetne fektetni az emberiség átfogó fejlődése, a nevelés, az egészségügy és a szélsőséges szegénység elleni küzdelem területein.
A béke, a biztonság és a stabilitás iránti vágy az emberi szív egyik legmélyebb vágya. Ezt sosem lehet pusztán katonai eszközökkel kielégíteni, még kevésbé a nukleáris vagy más tömegpusztító fegyverek birtoklásával. A békét az igazságosságra, a társadalmi-gazdasági fejlődésre, a szabadságra, az alapvető emberi jogok tiszteletben tartására, a közügyekben mindenki részvételére és a népek közötti bizalom építésére kell alapozni. Konkrét lépéseket kell tenni a béke és a biztonság előmozdítására. El kell köteleznünk magunkat a kölcsönös bizalom megerősítésére.
A Szentatya a konferencia résztvevőit őszinte és nyitott párbeszédre ösztönözte, amelybe bevonják a nemzetközi szervezeteket, a vallási közösségeket, a civil társadalmat, és amely a közjóra irányul, nem pedig az anyagi érdekek védelmére. Az emberiség jövője és túlélése azon múlik, hogy megvalósul-e a nukleáris fegyverek nélküli világ. Jövőnk biztonsága attól függ, hogy meg tudjuk-e teremteni mások békéjét és biztonságát, mert ha a béke, a biztonság és a stabilitás globális megvalósítása nem következik be, akkor közösségi szinten nem válik élvezhetővé. Felelősek vagyunk egyénileg és közösségi szinten is testvéreink jólétéért – írta üzenetében Ferenc pápa.
Forrás: Vatikáni Rádió
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria