Ferenc pápa Kelet-Timor vezetőihez: Az egység mindig felette áll a konfliktusnak

Ferenc pápa – 2024. szeptember 10., kedd | 17:09

A Szentatya szeptember 10-én Dili fővárosban az állami szervek és a civil társadalom képviselőihez, a diplomáciai testület tagjaihoz intézett beszédében nagyra értékelte az ázsiai ország erőfeszítéseit, amelyek révén több évtizedes véres konfliktust sikerült békésen rendezniük Indonéziával, a sebek begyógyításával. A kiskorúak elleni visszaélések megelőzése érdekében felelős cselekvésre buzdított.

Ahol Ázsia és Óceánia összeér és bizonyos értelemben találkozik Európával – utalt Kelet-Timor történelmére a pápa –, egy hegyekkel, erdőségekkel, síkságokkal teli föld, melyet csodálatos tenger ölel körbe: ide érkezett utazása harmadik állomásaként Ferenc pápa.

Első hivatalos programjaként a főváros, Dili elnöki palotájába látogatott, ahol Josè Manuel Ramos-Horta elnök fogadta, a függetlenség kivívásának egyik élharcosa, aki 1996-ban Nobel-békedíjat kapott. A Szentatya aláírta a vendégkönyvet, magánmegbeszélést folytatott az államfővel, majd beszédet mondott a politika, a diplomácia és a civil társadalom képviseletében megjelent mintegy négyszáz főnek. Kelet-Timor történelmének főbb eseményeit felidézve szólt az első domonkos misszionáriusok érkezéséről, akik elhozták ide a katolicizmust és a portugál nyelvet, amely a mai napig hivatalos a helyi tetum mellett; az 1975-ben Indonéziától elnyert függetlenségről, majd végül a portugál befolyás 2002-ben kimondott megszűnéséről.

Kelet-Timor nehéz időszakokat élt át, míg kivívta függetlenségét, a megrázkódtatás és erőszak után viszont sikerült a béke útjára lépnie, megkezdve ezzel a fejlődés, a természeti és emberi erőforrások értékelésének új szakaszát. Nem adták fel a reményt, és beköszöntött a béke, a szabadság hajnala, amiben nagy segítséget jelentettek a keresztény gyökerek – ahogyan arra Szent II. János Pál pápa is emlékeztetett 1989-es kelet-timori látogatása során. Az európai misszionáriusok által Ázsiába elvitt kereszténység tovább gazdagodott a különböző kultúrákkal találkozva. Az evangéliumi tanítás és a hit folytonossága segített abban is, hogy kiengesztelődjenek indonéziai testvéreikkel, a kinyújtott kéz politikáját alkalmazva, amit nagyra értékelt Ferenc pápa. A fájdalmat örömmé változtatták, mert a megpróbáltatásokban sem veszítették el a reményt. Bárcsak a világ számos részén hasonlóképpen győzedelmeskedne a békevágy! Az egység mindig felette áll a konfliktusnak, ez pedig az emlékezet megtisztítását igényli, a sebek begyógyítását, azt, hogy a gyűlölködést kiengesztelődésre, az összeütközést együttműködésre cseréljük.

A kihívások persze Kelet-Timorban sem hiányoznak: az intézmények megerősítése, az emigráció problémája, a szegénység, amelynek kezelése a vezető réteg felelős hozzáállását sürgeti, különös tekintettel a gazdag kőolaj- és földgázlelőhelyek kiaknázására, ami csakis a közösség javát kell hogy szolgálja.

Kelet-Timor lakosságának 65 százaléka 30 éven aluli, és sok veszély leselkedik rájuk, mint az alkohol vagy a bűnbandák garázdálkodása. Ideálokat kell adni a fiataloknak, hogy kitörjenek ezekből a csapdákból, és felhagyjanak az erőszakkal – mutatott rá a pápa. Segítséget meríthetnek a hitükből, az Egyház társadalmi tanításából, mely a testvériségre épül, és a népek, főként a szegényebbek fejlődését támogatja. A Szentatya örömmel fogadta a kelet-timori elnök által bejelentett hírt, miszerint az Abu-Dzabiban aláírt, az emberi testvériségről szóló nyilatkozatot szeretnék beépíteni az iskolai tantervbe. Dicséretes, hogy az állam támogatja az egyház szociális, karitatív és neveléssel foglalkozó intézményeinek működését.

Be kell fektetni a nevelésbe, a családba és az iskolába, hiszen ezáltal bizakodva tekinthetünk a jövőbe, ötvözve a fiatalok lelkesedését és az idősek bölcsességét. Bízzatok a nép bölcsességében! – biztatta a kelet-timoriakat a pápa, majd a Szeplőtelen Szűz oltalmába ajánlotta a nemzetet.

Forrás és fotó: Vatikáni Rádió

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria