A pápa koreai látogatása első napján Pak Kunhje elnöknővel, a helyi hatóságokkal és a diplomáciai testület képviseletével találkozik. Délután a dél-koreai helyi egyház főpásztoraihoz intéz beszédet.
Szöul színes ünnepi ruhába öltözött, és meghatottan várja a pápát. Így néz ki a dél-koreai főváros egy 25 éve várt nagy esemény előestéjén – tudósít a helyszínről a Vatikáni Rádió olasz munkatársa. Az ázsiai metropolisz színkavalkádja, az emberek látható lelkesedése nem mindennapos a világnak ezen a részén, amelynek mércéje a haladás, a féktelen versengés az új technológiák terén.
Ferenc pápa már érkezése előtt néhány órával nyomot hagyott a dél-koreai fővárosban: új, erőteljes, a többitől eltérő jelet. Szándéka, hogy innen mutasson rá az első igehirdetés sürgető prioritására. Tudja jól, hogy milyen fontos kihívást jelent az ázsiai földrész az evangélium számára. Ázsiában minden kiemelkedő: a lakosság létszáma, a hegyek magassága, a sivatagok kiterjedése, de a vallások hatása is az emberek és a társadalom életében.
Az Egyház ebben a környezetben növekedett: világi hívektől kapott fontos spirituális értékeket, hiszen ők voltak az elsők, akik az evangéliumot az országba behozták. Ezzel bebizonyították, hogy az anyagi bőség a spirituális növekedéssel párhuzamosan fejlődhet. Az Egyház támaszt nyújtott a fiataloknak hit- és imaéletükben; programokat szervezett, hogy segítse őket: legyenek a remény hordozói családjukban; leegyszerűsítette az Egyház társadalmi tanításait, hogy hozzáférhetőbbé tegye az új nemzedékek számára.
A Szentatya támogatja a helyi egyház erőfeszítését, és ezért döntött úgy, hogy részt vesz az ázsiai ifjúsági találkozón, a fiatalok ünnepén. Emlékeztetni kívánja őket, hogy a kölcsönös bizalom és kiengesztelődés, az önzetlen nagylelkűség és a testvéri szeretet erényei részét alkotják a koreai örökségnek és elhivatottságnak. Mjeongdong székesegyháza Szöul belvárosában és Daejeon (Dél-Korea ötödik legnagyobb városa) – ahol az ifjúsági találkozót tartják – ma ezen elhivatottság jelképei.
A szöuli székesegyház előtti téren minden Ferenc pápáról szól: látogatásáról, a fiatalok iránti szenvedélyes szeretetéről, közvetlenségéről, karizmájáról. Az egyik ajándéktárgy-árusítóhelyen olyan pólók kaphatók, amelyen a pápa látható szokásos gesztusával, felemelt hüvelykujjal, kacsintva tekint ránk; a trikón angol felirat: „Soul Food” (’lelki táplálék’). A szójáték utal a koreai főváros, Szöul és az angol soul (’lélek’) szó hangalaki hasonlóságára.
Isten hozta Koreában „a reménység pápáját” – „Pope Hope”.
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria