Ferenc pápa szerint a nemzetközi közösség képtelen megoldást találni Szíriában és Irakban

Kitekintő – 2015. szeptember 18., péntek | 10:39

Ferenc pápa szeptember 17-én, csütörtökön délelőtt a Konzisztóriumi teremben fogadta a Cor Unum Pápai Tanács találkozójának hetven résztvevőjét, akik a testület elnökével, Leonardo Sandri bíborossal érkeztek a pápai audienciára – adta hírül a Vatikáni Rádió.

A Szentatya köszönetet mondott a tanácsnak és a számos segélyszervezetnek, melyek Szíriában, Irakban és a környező országokban segítik a válság áldozatait.

Az ott dúló konfliktus szörnyű következményekkel jár a civil lakosságra és a kulturális örökségre nézve egyaránt. A szomszédos országok, Líbia, Jordánia és Törökország viselik annak a több millió menekültnek a terhét, akiket nagylelkűen befogadtak. Úgy tűnik, a nemzetközi közösség nem képes megfelelő választ adni a kialakult helyzetre, mialatt a fegyverkereskedelem továbbra is virágzik, ártatlanok vérét ontják – állapította meg keserűen a pápa. – Ma a szörnyű, erőszakos tettek, az emberi jogok lábbal tiprása azonnal megjelenik a médiában, tehát a világ szeme láttára zajlik mindez, s mi nem fordíthatjuk félre a fejünket. Erőszakmentes megoldást kell találni, mert az erőszak csak további erőszakot szül.

Ebben a fájdalmakkal teli helyzetben a Szentatya azt kéri, figyeljünk oda a leggyengébbekre és legvédtelenebbekre: a családok, az idősek, a betegek, a gyermekek anyagi és lelki szükségleteire. A gyermekek és a fiatalok a jövő reménysége. Tőlük most megtagadják alapvető jogaikat: hogy kiegyensúlyozott családban növekedjenek, hogy gondozzák őket, játszhassanak, tanulhassanak. Gyermekek milliói maradnak oktatás nélkül, akik előtt ködbe vész a jövő. Segítsünk nekik!

A pápa, habár a konfliktus minden áldozatáért imádkozik, mégsem hallgathatja el azokat a súlyos veszteségeket, melyeket a szíriai és iraki keresztény közösség elszenvedett, akiket üldöznek, megfosztanak javaiktól, vagy akár meg is ölik őket. Évszázadokon át békésen éltek együtt a muzulmánokkal, ma azonban egyenesen jelenlétük jogos voltát tagadják egy erőszakos fundamentalizmus nevében, vallásos gyökerekre hivatkozva. Az egyház mégis bátran megvallja Krisztust, alázatosan és buzgón kitart, támogatja az őszinte párbeszédet, valamint a szenvedők és rászorulók megkülönböztetés nélküli, odaadó segítését.

Szíriában és Irakban a gonosz erői ugyan épületeket és utakat rombolnak le, de elsősorban az emberi lelkiismeretet pusztítják el. Jézus nevében – aki azért jött el a világra, hogy begyógyítsa az emberiség sebeit – az egyház arra hivatott, hogy jóval válaszoljon a rosszra. Ehhez pedig a katolikusok összefogására van szükség, együttműködésre a nemzetközi humanitárius intézményekkel és minden jóakaratú emberrel – hangsúlyozta a Szentatya.

Kérlek benneteket: ne hagyjátok magára ennek a válságnak az áldozatait, még akkor se, ha a világ figyelme nem fordul feléjük! – kérte a Cor Unum Pápai Tanács találkozójának résztvevőit Ferenc pápa, majd szolidaritásáról biztosította a válság szenvedőit: „Szüntelenül imádkozom a békéért, a gyötrelmek és igazságtalanságok beszüntetéséért.”

Forrás és fotó: Vatikáni Rádió

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria