Ferenc pápa magáévá tette milliók kiáltását, akiknek nem jut betevő falat, holott nap, mint nap hatalmas mennyiségű élelmiszer vész kárba. „Korunk egyik legdrámaibb paradox jelenségéről van szó – mutat rá –, amellyel szemben tehetetlenül, sokszor közönyösen állunk. Képtelenek vagyunk részvétet érezni mások fájdalmas kiáltása iránt, mintha olyan felelősségről lenne szó, ami nem ránk tartozik, ami idegen tőlünk (vö. Evangelii Gaudium 54).”
„Ahhoz, hogy leküzdjük az éhínséget, nem elég segélyt nyújtani a szükséget szenvedőknek. Ehelyett meg kell változtatni a fejlesztési politikákat, módosítani kell a nemzetközi szabályokat a termelés és a mezőgazdasági termékek kereskedelmét illetően. Biztosítani kell az agrárországoknak, hogy önálló mezőgazdasági piaccal rendelkezhessenek” – írja üzenetében a Szentatya.
„Meddig fogjuk még védeni azokat a termelési és fogyasztási rendszereket, amelyek a világ lakosságának nagy részétől megtagadják még a gazdagok asztaláról lehulló morzsákat is?” – teszi fel a kérdést Ferenc pápa, majd így folytatja üzenetét: „Elérkezett az ideje annak, hogy ne a piac alakulására, hanem a személyekre és közösségekre gondoljunk elsősorban. Meg kellene változtatni a munkáról, a gazdasági tevékenység célkitűzéséről, az élelmiszer-termelésről és a környezetvédelemről alkotott nézeteinket is. Ez talán az egyetlen lehetőség arra, hogy valóban békés jövőt építsünk, amelyet azonban ma az élelmezési bizonytalanság fenyeget.”
„A számos országban tapasztalható haladás ellenére a közelmúlt adatai továbbra is nyugtalanító helyzetről számolnak be – hívja fel a figyelmet a pápa –, amelyhez hozzájárul az is, hogy általában csökkent a fejlesztésre szánt állami segély. Egyre inkább el kell ismerni a földművelő családok szerepét, és fejleszteni kell lehetőségeiket. A táplálkozási igények kielégítését a teremtés tiszteletben tartásával kell megvalósítani.”
„A világnak szüksége van az emberek és nemzetek közötti egységre, ma sokkal inkább, mint valaha. Le kell küzdeni a folyamatban lévő megosztottságokat és konfliktusokat, keresni kell a válságból kivezető konkrét utakat, amely bár globális, mégis leginkább a szegényeket sújtja. A katolikus egyház továbbra is folytatja karitatív tevékenységét a különböző földrészeken, tudatában annak, hogy a hit akkor válik láthatóvá, ha a gyakorlatban megvalósítjuk Istennek az emberi családra és a világra vonatkozó tervét, amely mély és valóságos testvériség, nem a keresztények kiváltsága, hanem minden népre vonatkozik” – hangsúlyozza Ferenc pápa az élelmezési világnapra írt üzenetében.
Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO, október 16-át nyilvánította az élelmezés világnapjává, hogy küzdjön az emberiség nagy részét sújtó éhínség ellen.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: ccf.org.nz
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria