Az eseményen részt vettek: Imrényi Tibor ortodox parókus; Szvjatoszlav Bulah ortodox lelkipásztor; Vajna-Éliás István diakónus; Zombori István, a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének tagja; az orosz államot képviselve Vlagyimir Szemigyetko, Oroszország budapesti nagykövetsége hadisírgondozó osztályának vezetője, a követség első titkára; valamint mintegy ötven szegedi hívő.
Ismert, hogy a sztálinizmus tiltása ellenére sok szovjet katona a nyakában hordta a keresztet, hívő ember volt. Évekkel ezelőtt mint a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének szegedi elnöke és a múzeum igazgatója, történésze úgy gondoltam, hogy az itt nyugvó egykori ortodox vallású katonák emlékére keresztet lehetne állítani, átellenben az egykori Vörös Hadsereg „felszabadítást” hirdető obeliszkjével – nyilatkozta Zombori István.
A szándékot tett követte, felvették a kapcsolatot a Magyar Ortodox Egyházmegyével, s Imrényi Tiborral, a szegedi Szent György ortodox egyházközség parókusával, akivel levelet írtak egy odesszai kolostorba, ahol Alexander Takács szerzetes készítette el a több mint négyméteres, tölgyfa ortodox keresztet, melyet A KÉSZ Holding és vezetője, Varga Mihály segítségével sikerült Szegedre szállítani a Fekete-tenger melletti városból.
A keresztet aztán novemberben állították fel az orosz követség jóváhagyásával és engedélyével.
A ma is egyházi kezelésben lévő Dugonics temető egy részét a háború után kihasították a Vörös Hadsereg Szeged környékén elesett katonái számára, s mintegy 250 orosz és ukrán nemzetiségű tisztet, tiszthelyettest, legénységi állományú harcost helyeztek itt örök nyugalomra. A magyar-orosz államközi megállapodás értelmében a magyar állam vállalja a sírok gondozását, de bármiféle változtatás csak az oroszok engedélyével történhet.
A szertartást követően Tyihon püspök találkozott és megbeszélést folytatott Kiss-Rigó Lászlóval, a Szeged-Csanádi Egyházmegye püspökével. Az orosz püspök szerint nyugtalanító módon, kedvezőtlenül és rohamosan alakul át Európa kulturális és vallási térképe. Kiss-Rigó László püspök egyetértve arról tájékoztatta Tyihon püspököt, hogy a Szeged-Csanádi Egyházmegye gyűjtést kezdeményezett a hazájukban maradt szíriai keresztények megsegítésére, az adományt 2016 januárjában kívánják eljuttatni a rászorulók részére.
Forrás és fotó: Szegedma.hu
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria