A diakonátus az egyházi rend szentségének első fokozata, mely több hónappal – vagy akár hosszabb idővel – megelőzi a papszentelést. A kifejezés görög eredetije azt jelenti: szolga, segítő, hírvivő. A diakónus ennek megfelelően segíti egyrészt a papokat hivatásuk teljesítésben, s közben arra készül, hogy ő maga is teljes jogú pappá váljon.
A diakónusság mindenekelőtt szolgálat”; „ahogy a Jó Pásztor is életét adja az övéiért”; „ajándékozó életet élni, a lábmosó, majd a kereszten meghaló Krisztus nyomába szegődni”
– Székely János püspök ezekkel az evangéliumi motívumokkal érzékeltette a papi hivatás első fokára lépők szerepét az Egyházban.
A főpásztor három tanácsot osztott meg a szentelendőkkel: „Hassa át mindennapjaitokat, legyen életre szóló ajándék a diakónusi lét. Ahogy Pál apostol mondja, Isten a jókedvű adakozót szereti: életeteket ezért adjátok át örömmel mások javára.
Jézus közelében élni annyit jelent, mint közel lenni a tűzhöz, lángot gyújtani, világítani – éledjen bennetek is tűz, és legyetek a világ világossága.”
A szentbeszéd után a püspök megkérdezte a jelölteket szentelésre felterjesztő Vízi Elemér SJ provinciálist: „Méltónak találod őket?”
Mielőtt a magyar jezsuita rendtartomány vezetője igennel válaszolt volna, felidézte két rendtársa eddigi pályafutását.
Mihalkov Ferenccel kapcsolatban kiemelte, hogy
széles körben ismert rajzai – többek között bérmaszentjéről, Loyolai Ignácról – mély hitről és gondolkodásról tanúskodnak.
Nevelős Gáborról elmondta, hogy már a miskolci Fényi Gyula-gimnáziumban is a jezsuitáknál tanult, az ugyancsak jezsuita budapesti Szent Ignác-szakkollégium diákjaként folytatta – sőt ma már az intézmény rektora –, de képzése során megfordult a római jezsuita kollégiumban is.
A fentiek alapján „az elöljárók és a keresztény nép megkérdezése után méltónak találtattak” – mondta Vízi Elemér, majd kezdetét vette a diakónusszentelés szertartása.
A szentmise után a jelenlévők átvonultak a szomszédos Párbeszéd Házába, és kötetlen együttlét keretében köszöntötték a két új diakónust.
*
Mihalkov Ferenc SJ 2009-ben lépett be a rendbe, a marosvásárhelyi jezsuita közösség tagja. Korábban Bostonban és Budapesten tanult, jelenleg Kolozsváron végzi teológiai tanulmányait.
Szent Ignácról és a jezsuitákról készített karikatúráival több helyen is találkozhattak az olvasók. Az egyik legművészibb magyar jezsuitával tavaly készült hosszabb interjú.
Az alábbi YouTube-videón Mihalkov Ferenc rendtársával, Kiss Ferenccel beszélget, és rajzot is készít.
Nevelős Gábor SJ 2011-ben lépett be a rendbe, teológiai tanulmányait Rómában kezdte, Budapesten fejezte be. Jelenleg a budapesti Horánszky utcai közösségben él. A Faludi Ferenc Jezsuita Akadémia ökológiai részlegének jezsuita referense és a Szent Ignác Jezsuita Szakkollégium (SZIK) rektora. Az egykori öregdiákból lett rektorral 2022 őszén készült bemutatkozó interjú.
Nagy Bálint SJ a Montserrat jezsuita vlogban beszélgetett vele.
Forrás: jezsuita.hu
Fotó: Pásztor Péter
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria