Az ünnepi szertartás az új oltár megszentelésével kezdődött. Díszes menetben érkezett meg az ereklye, amelyet a főpásztor a feje felett hozott, áldozati tányéron, azaz a diszkoszon.
Ezt követően az érsek huszonnyolcszor körbetömjénezte az oltárt és az ereklyét, amelyet végül az oltár közepén kialakított résbe tett.
„A szent, dicső és fölötte dicséretes Szent Szperát vértanúnak és társainak imái által érdemesíttessünk méltóknak lenni, hogy ezen a szent oltáron a vérontás nélkül való legszentebb áldozatot bemutathassuk: az Atyának és Fiúnak és Szentléleknek nevében” – mondta Kocsis Fülöp a szertartás szavait, miközben illatos olajat (műrót), majd forró viaszt öntött a résbe, és lefedte azt.
Ezt követően védőöltözéket öltött, hogy lemossa az oltárt: szappannal kereszt alakban megjelölte az oltár lapját, majd kezével átmosta azt. Miután mindenhová jutott víz, Seszták István főhelynök és Urgyán Antal parókus segítségével száraz kendővel letörölte.
Majd bor és rózsavíz elegye került az oltárra, amelyet szintén felitattak.
Végezetül műróval kenték meg az oltárt, és három réteg terítővel borították be: egy áthatolhatatlan viaszos terítővel, egy egyszerű fehér takaróval és egy díszes liturgikus oltárterítővel.
Az oltárszentelés után hintette meg a főpásztor szenteltvízzel a díszes falakat.
„Egy pecsétet teszünk le a frissen kifestett templommal, mi, bizánciak ugyanis így beszélünk, ez a mi nyelvezetünk, ezáltal üzenünk – fogalmazott szentbeszédében Kocsis Fülöp. – A mai, húshagyó vasárnapi evangélium sokat segít abban, hogy megértsük, mi is az üzenet.” A végítélet példabeszédében Jézus Krisztus mint az egész világ bírája jelenik meg előttünk. Ám a szentírási rész nem ráijeszteni akar a hívekre, hogy buzgóbban imádkozzanak és komolyabban vegyék a böjtöt, hanem vonzani akar.
Érdemes megfigyelni e példabeszéd egy fontos részét, azt, amikor a bíró sorolja, hogy mit tettek vele: „Mert éheztem, és ennem adtatok, szomjaztam, és innom adtatok, idegen voltam, és befogadtatok, mezítelen voltam, és felruháztatok, beteg voltam, és meglátogattatok, börtönben voltam, és fölkerestetek.” Nem tetteket kér számon, hanem azt sorolja fel, mi mindent tettek – világított rá a metropolita. –
Az utolsó ítélet legfontosabb üzenete tehát az, hogy Jézus Krisztus, az ítélő bíró már most itt van közöttünk.
Teljesen félreértelmezi az evangéliumot az, aki azért akar jót cselekedni, hogy ha odakerül a bíró elé, akkor bizonyíthassa példás hozzáállását az élethez. Az evangélium üzenete az, hogy Jézus Krisztus itt van, lejött a Földre, és itt marad velünk a világ végezetéig. S az a dolgunk, hogy lássuk meg őt, mert ott van a másik emberben, életünk minden részletében. Akivel az utolsó ítéleten találkozunk, már most is itt van – hangsúlyozta a főpásztor.
„Egyházunk segít meglátni Krisztust, és ha belépünk ebbe a templomba, meglátjuk őt. Ez a templom az Isten jelenlétének hírnöke.” Csodás rendben vannak felfestve az ikonok, mert mindaz látható rajtuk, amit Krisztus értünk tett. Az üdvösségtörténet játszódik le a szemünk előtt: az örömhírvételtől a megtestesülésen át egészen Krisztus haláláig, a mennybemenetelig és pünkösdig minden jelen van, amit a Megváltó értünk tett – mondta Kocsis Fülöp érsek.
A templom láthatóvá teszi a mennyei liturgiát.
Aki sokat jön ebbe a templomba, annak nyiladozni kezd majd a szeme, és megérti, mit jelent, amit Krisztus értünk tett; az a Krisztus, aki nem hagyott el bennünket, aki itt van velünk – világított rá a metropolita.
A keresztény élet lényege, hogy felfedezzük Krisztust az életünkben, amire a közelgő nagyböjt remek alkalom – emelte ki prédikációja végén a főpásztor. – Ez az időszak pontosan azt segíti, hogy
akarjuk meglátni Krisztust: a lemondásokban, a nehézségekben is ott van. Nem elég, ha megváltoztatjuk az étrendünket, minden egyes böjti lemondásunkban találkoznunk kell Krisztussal. Érte, vele vállaljuk ezeket a lemondásokat.
Az ünnepi eseményen jelen volt Varga Judit igazságügyi miniszter, aki a szertartást követően elhangzó beszédében kiemelte a téglási görögkatolikus közösség kitartását, példamutató munkáját. Emlékeztetett: 1997-ben építették a görögkatolikus templomot; 2009-ben befejezték a parókia teljes rekonstrukcióját; 2013-ban közösségi házat, majd játszóteret építettek a templomkertben; 2021-ben ismét a közösségi ház fejlesztése következett.
A téglási templom belső díszfestése a magyar kormány támogatásával, a Hajúdorogi Főegyházmegye saját forrásából és a hívők adományaiból valósult meg.
Az összefogásban közreműködőknek köszönte meg a segítséget az ünnepség végén Urgyán Antal parókus, aki az elkészült díszfestéssel kapcsolatban így fogalmazott:
Az ikon ablak a mennyországra.
Szerző: H. Varga Eszter/Hajdúdorogi Főegyházmegye
Forrás és fotó: Hajdúdorogi Főegyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria