KÉPGALÉRIA – klikk a képre!
Újszandec immár 25 éve Kiskunhalas testvérvárosa. Az ünnepre érkezett hivatalos delegáció tagjai voltak a plébános mellett a lengyel város vezetői, valamint a bazilika kórusa.
A kegyképhez, mely Jézusnak a színeváltozáskor mutatott arcát ábrázolja, több csodás gyógyulás is köthető. A másolatot az eredeti tervek szerint a templombúcsú szentmiséjét követő körmenetre hozták el, ám a körmenet előtti pillanatokban a kép eredetijét őrző bazilika plébánosa bejelentette, hogy a másolatot Kiskunhalasnak ajándékozzák. Az erről szóló hivatalos dokumentumokat pedig örömmel nyújtotta át Hozdik Zsolt tiszteletbeli kanonok, plébános, érseki tanácsos részére.
Az újszandeci bazilikában őrzött kegykép valószínűleg a 13. század második felében készült. Egy Szent Lukács által festettnek tartott kép másolata. 1785 óta látható az újszandeci Antiochiai Szent Margit-bazilikában. A 20. században három hivatalos csodatételnek tanúja, további ötven csodás gyógyulást vizsgálnak jelenleg. A képről több másolat készült, ezek egyike Szent II. János Pál pápa 1999-es szandeci látogatásakor, Árpád-házi Szent Kinga magyar királylány szentté avatásakor volt az oltárkép. Egy-egy körmenetben a képet ezrek kísérik Lengyelországban.
Az 1680-ban leírt legenda szerint a kép Jeruzsálemből orosz vidékre került, onnan Leo herceg hozta a Kárpátokba IV. Béla magyar király idejében. Itt találkozott egy szent életű remetével, és odaadta neki a képet. A remete elajándékozta azt az újszandeci ferenceseknek, akik 1297-től 1782-ig őrizték, egészen addig, amíg császári rendelet alapján megszűnt a rendház.
Egy másik elbeszélés alapján Vencel cseh király (magyar uralkodóként László) orosz vidékről kapta a képet, és Magyarország felé tartott vele. A menet a mai Szandec vidékén éjszakázott. Másnap reggel, induláskor a képet szállító kocsi megrekedt, nem tudták elvontatni, pedig lovakat és marhákat is állíttattak a kocsi elé. Egy ferences szerzetes kibontatta a kocsin levő képet, és imádsága közben azt az utasítást kapta, hogy a kép maradjon ott, és emeljenek egy templomot.
A lengyel testvérek június 29-én, Szent Péter és Pál apostolok ünnepén érkeztek Kiskunhalasra. A templom védőszentjeinek ünnepén Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek mutatott be szentmisét, amelynek keretében megáldotta a felújítás alatt álló templom megújult oltárképét és az Újszandecből érkezett kegykép másolatát, valamint fiatalokat bérmált.
A lengyel kórus június 30-án a szegedi dómban énekelt, majd július 1-jén, vasárnap Kiskunhalason, ahol lengyel nyelvű szentmisét mutatott be Jerzy Jurkiewicz.
A jeles alkalomra Kiskunhalasra látogatott Jerzy Snopek, a Lengyel Köztársaság nagykövete is feleségével, akiket Fülöp Róbert polgármester és Bányai Gábor országgyűlési képviselő is fogadott. A nap folyamán a lengyel vendégek a város kincseivel, a világhírű és hungarikum halasi csipkével és az idén az év múzeumának választott Thorma János Múzeumban kiállított monumentális festményekkel ismerkedhettek meg.
A lengyel delegáció július 2-án a Parlamentben megtekintette a Szent Koronát, majd a Kossuth téren a nemzeti lobogónál Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi ügyekért felelős államtitkárral találkoztak, akit a Kossuth-nótával köszöntöttek. Az államtitkár arra kérte a lengyel testvéreket, hogy hazatérve keressék fel a szandeci vidék nagy szentjének, Árpád-házi Szent Kingának szentélyét, és imádkozzanak a lengyel–magyar barátságért, papi és szerzetesi, valamint édesanyai hivatásokért és a fiatalokért.
Ezt követően a Szent István-bazilikában a częstochowai kegykép előtt imádkoztak a lengyel vendégek, majd a Mátyás-templomban szentmisén vettek részt.
Szöveg és fotó: Kuris István László/kiskunhalasi plébánia
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria