A 19 éves Akash Bashir a templom szomszédságában található, túlnyomórészt keresztény Juhanabad negyedben működő szalézi műszaki iskola növendéke volt. Személyazonosságát március 17-én megerősítették, és világossá vált, hogy pontosan mi történt.
Akash tenni akart valamit Istenért, ezért vállalta, hogy önkéntes biztonsági őrként egyik társával együtt a templom kapujában figyeli, hogy ki lép be. Ezt tette akkor is, amikor az öngyilkos merénylő megközelítette a bejáratot, és a két őr mellett megpróbált erőszakkal bejutni a hívekkel teli templomba. Amikor Akash megállította a gyanúsan viselkedő férfit, meglátta a kabátja alá rejtett robbanóanyagot. Elállta az útját, megölelte a támadót, és testével pajzsot alkotva tompította a robbanás erejét. Ő életét vesztette, de megmentett sokakat.
Bátor tettének köszönhetően a halálos áldozatok száma nem lett olyan nagy, mint ahogy azt a merénylők eltervezték.
Eközben a városban eluralkodott a bizonytalanság és az erőszak. Március 17-én, a temetés után egyes fiatalokból álló csoportok erős érzelmi töltetű megnyilvánulásai tüntetésbe torkolltak: erőszak és vandalizmus tombolt az utcákon, amit a különleges erők katonái, az úgynevezett „rangersek” próbáltak megakadályozni.
Ezek az erőszakos tüntetések még több veszélyt jelentenek a keresztények számára. Március 17-én reggel egy nagyobb muszlim fegyveres csoport a közeli mecset hangosbemondójából elhangzó üzenetek által felbátorítva belépett a keresztény városrészbe. A fegyveresek elfoglalták a főutcát, de a kormány katonai erőinek sikerült megállítani őket, még mielőtt összetűzésbe kerültek volna a negyed lakóival.
A szalézi iskola zárva lesz, amíg nem tudják garantálni a biztonságot. Néhányan a fiatalok közül nem tudtak visszatérni otthonaikba, mert folyamatosak a zavargások és az erőszak az utcákon.
„Vannak olyan pillanatok, amikor keresztény kisebbségként csak Isten és az Ő Anyja, Mária az egyetlen reményünk” – mondják a szaléziak Lahorban.
Fotó: ANS
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria