A megjelenteket köszöntve Kulcsár Dávid Szent Mihály-főszékesegyház káplánja nyitó gondolataiban rámutatott: a liturgia ilyenkor a nagyböjt végén egyre egyszerűbbé és befelé figyelőbbé válik, hogy a hívek teljesebben tudjanak elmélyülni húsvét titkában.
A koncerten Dieterich Buxtehude Membra Jesu Nostri című műve hangzott el, amely egy olyan korszak zenéjét képviseli, amikor az egyházi zene még kifejezetten az elcsendesedést, a belső figyelmet és az istenkapcsolat elmélyítését szolgálta. E zeneművek segítenek kiszakadni a külsőségekből, és valódi lelki önvizsgálatra hívnak, hogy húsvétra valóban megújulva érkezhessünk meg.
Tegyei Zoltán karmester a koncert előtt elmondta: a 17. században élt zeneszerző Membra Jesu Nostri című műve hét tételen, egybefüggő kantátacikluson keresztül segít elmélkedni Jézus szent sebeiről.
Ez a keresztény misztikának egy hagyományos formája: Krisztus testének részleteit imádságos elmélyüléssel szemlélni, bibliai igehelyekkel és meditációval kísérve – fejtette ki a karnagy, aki szerint a mű üzenete ma is megszólító erejű: „A húsvét örömhíre, hogy nagypéntek után jön valami belső átalakulás, egy személyes vagy közösségi feltámadás, teljesen aktuális. A zárótétel sodró, felemelő hangjai már a feltámadás örömét hordozzák.”
A fellépő veszprémi kórussal való együttműködést különösen értékesnek nevezte Tegyei Zoltán: „A kórus már többször énekelte ezt a művet, én most először dolgozom velük. Mély, művészi és eredményes közös munka volt, amelyet újonnan alakított zenekarommal valósítottunk meg. Hálás vagyok ezért a találkozásért.”
Forrás és fotó: Veszprémi Főegyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria