A pátriárka röviden ismertette azokat az eseményeket, amelyek meghatározták főpásztori szolgálatának éveit, számba véve mindazokat a problémákat, nehézségeket, kezdeményezéseket és reményeket, amelyek az iraki káld katolikus közösség életét kísérték.
A káld egyház vezetője a súlyos helyzetek közül kiemelte a keresztény lakosság elmenekülését az Iszlám Állam dzsihadistái által meghódított Moszulból és Ninivei-síkságról, valamint a több tízezer menekült lelkipásztori és anyagi ellátásának nehézségeit, ami már több mint három éve jelent problémát. A pátriárka üzenetében utalt a Krisztus-hívők elleni gyűlöletkeltő kampányokra és erőszakra, a Bagdadban és más iraki városokban nyilvántartott keresztény otthonok elkobzására is, valamint a problematikus viszonyra „egyes keresztény politikusokkal, akik személyes érdekeiket a keresztény közösség érdeke fölé helyezik”.
Ami a pozitív fejleményeket illeti, Sako pátriárka megemlítette a káld egyház finanszírozásának megteremtését, a liturgia megújítását, a Káld Szövetség (Chaldean League) megalapítását, valamint a vallásközi párbeszéd bizottság létrehozását, mely a keresztények, síiták, szunniták, mandeusok és jazidik közötti dialógust szolgálja, hogy ellensúlyozzák a szélsőségek térnyerését.
A Ferenc pápa által bíborossá kreált Louis Raphaël Sako hangsúlyozta: a patriarkátust főleg olyan emberek támadják, akik „nem tudják elfogadni, hogy az elmúlt hat év során felmerülő nehézségek ellenére a káld egyház »újjászületett«, és kiemelkedő szerepet tölt be mind helyi, mind globális szinten”.
Forrás: Fides
Fotó: Saintadday.com
Magyar Kurír
(szi)
Kapcsolódó fotógaléria