Schönborn bíboros: mindig egy lépéssel közelebb

Nézőpont – 2014. október 9., csütörtök | 18:27

Ha a társadalom fel akarja vértezni magát a jövő várható nehézségeivel szemben, akkor a családot kell erősítenie – fogalmazta meg Christoph Schönborn bíboros a szinódus első napjaiban. A Vatikáni Rádió német szerkesztőségének adott interjú összefoglalóját olvashatják.

Pater Bernd Hagenkord, a Vatikáni Rádió német szekciójának főszerkesztője azon kevés kiválasztott újságírók egyike, aki a zárt ajtók mögött folytatott tanácskozást a szinódusi aulában követheti. Nem fedhet fel titkokat, de interjúkat készíthet a résztvevő bíborosokkal. Ezúttal Christoph Schönborn bíboros, az osztrák püspöki konferencia elnöke állt mikrofonja elé.

A kérdésre, hogy miként értelmezhető a fokozatosság a házasság és a család összefüggésében, Schönborn bíboros az isteni törvényekben megfogalmazott normákat és megvalósításukat vetette össze: „Mindannyiunk számára világos, hogy Isten törvényei, így például a tízparancsolat, nem megváltoztathatók. A törvény nem lehet fokozatok kérdése. A lopás tényén nem változtat, hogy többet vagy kevesebbet tulajdonít el az ember. Ugyanakkor saját életünkben azt tapasztaljuk, hogy ezeket a megváltoztathatatlan törvényeket nem vagyunk képesek teljes mértékben betartani, holott tudjuk, ez lenne a kötelességünk. Arra kell törekednünk, hogy mindig egy lépéssel közelebb a kerüljünk a jézusi tanítás megéléséhez. Ezt jelenti Isten törvényei esetében a fokozatosság.”

A házasság esetében a cél a hitben Isten és az egyház előtt kötött szentségi házasság, mely felbonthatatlan, életre szóló és nyitott az új élet, a gyerekek befogadására. A valóság azonban azt mutatja, hogy ezt az Isten tervében megfogalmazott szentségi házasságot sokan fokozatosan érik el. Az együttélést választó párok – gyakran a gyermek érkezése hatására – kezdenek el gondolkodni azon, hogy továbblépjenek kapcsolatukban. Vannak, akik csak egy lépést tesznek, és csak polgári házasságot kötnek, míg mások arra vállalkoznak, hogy szentségi házasságban mondják ki kapcsolatukra az igent. „Ferenc pápa azt kérte tőlünk, hogy ezeket a párokat ne hagyjuk magukra, álljunk mellettük, ahogy lépésről lépésre haladnak annak felfedezésében, mit jelent a házasság szentsége, mi Isten terve a házassággal.”

„Tudomásul véve a tényt, hogy társadalmunkban általánosan elterjedt az együttélés, a helyzet megítélésében kétfajta alapállásból indulhatunk ki: értékeljük azt, ami már létrejött, vagy kiindulhatunk abból, ami még hiányzik. Az együttélést választó párok már hoztak egy döntést a kapcsolat mellett, s ezzel nemet mondtak a futó viszonyokra. Kifejezik, hogy számukra a hűség, stabilitás, egymás kölcsönös segítése érték. Ha valóban dolgoznak a kapcsolatért, akkor beszélhetünk pozitívumokról, tudva, hogy ez nem szentségi házasság. Ferenc pápa arra bátorít minket, hogy azt nézzük és azt kísérjük, ami már van, a célt, az Isten terve szerinti házasságot soha nem vesztve szem elől.” Schönborn bíboros problémaként rámutatott az osztrák adóviszonyok azon sajátosságára, mely szerint a házasságra nem lépett párok adózási feltételei kedvezőbbek. Így nem csoda, ha a fiatalok az anyagilag kedvezőbb helyzetet választják.

Az osztrák püspöki konferencia elnöke szerint nagyon fontos, hogy a szinódus piedesztálra állítja a házasságot, teszi ezt egy olyan korban, amikor azt sokan elavult intézménynek tartják. A szinóduson elhangzanak a világ különböző részeiről érkező püspökök tanúságtételei, és megerősítik, milyen fontos a család mind a társadalom szempontjából, mind az ember kiteljesedése és boldogsága szempontjából.

Az osztrák bíboros a jövőbe tekintve arra figyelmeztetett, társadalmunk nem kerülheti el a gazdasági nehézségeket. Már most tanúi lehetünk válságrégiók kialakulásának. Azokban az országokban, ahol a család élő valóság, ott védőhálót jelent: természetes, spontán, magától értetődő védőhálót. Ezt a vallástól távol álló szociológusok is elismerik. Ha a társadalom fel akarja vértezni magát a jövő várható nehézségeivel szemben, akkor a családot kell erősítenie. Fontos, hogy a szinódus közvetítse a család fontosságát a társadalom felé, mert az élet nem lesz könnyebb.

Fotó: Fides et Forma

Magyar Kurír
(té)