Einsiedeln, Werthenstein, Engelberg, Hergiswald tradicionális zarándokhelyszínek, ahova imádkozni, szentmisét hallgatni mentek évszázadokon át az emberek. Ma turisztikai célpontokként vonzzák az utazókat, az eredeti szakrális indíttatás pedig profán célokkal kapcsolódik össze. A turisztikai egyesület célja, hogy felkeltse az érdeklődést a helyszínek iránt, és gazdagítsa a kínálatot. „Égi ösvény” elnevezéssel új utakat hoztak létre, melyek egyesek számára zarándokútvonalakként, mások számára túrautakként szolgálhatnak.
A helyszínek közül kiemelkedik Einsiedeln 1130-ban alapított bencés apátsága. Ez a hagyományokban gazdag monostor ma hatvan szerzetesnek ad otthont, és Svájc legjelentősebb zarándokcélpontja. Einsiedeln a vallás, a kultúra, a művelődés és a találkozás helye ezer év óta. Az apátság része a Szent Jakab-útnak is.
Az elmúlt évben apáttá kinevezett Urban Federer OSB szerint az apátság alapfeladata ma is ugyanaz: Istent dicsőíteni és imádkozni. Einsiedeln Fekete Madonnája összeköti egymással a keresztény felekezetek híveit, de a muszlimok és a hinduk is tisztelettel adóznak előtte – mondta a rendi elöljáró.
Ma sokan, sokféle céllal érkeznek Einsiedelnbe. Jönnek egyesével és csoportosan, svájciak és távoli országok utazói, jönnek zarándokok és turisták. Látni szeretnék a Mária-kegyhelyet és mindazt, ami összekapcsolódik vele. Sokak számára egyre inkább zarándoklattá válik az út Einsiedelnbe. Nem vonattal és busszal akarnak ideutazni, szükségük van a fizikai megpróbáltatásokra is. A modern ember számára létszükséglet, hogy kihívásokat teljesítsen. Egyre kevésbé vonzza, hogy odaszállítsák úti céljához, mert akkor csak „letudja” a látogatást. Ezért előnyben részesíti, hogy az út legalább egy részét gyalogosan tegye meg – mondja Lorenz Moser, Einsiedeln zarándokfelelőse. – Így az utazók jobban megtapasztalják a táj szépségét, a természet közelségét, és érzik testükben a fáradtságot, megküzdenek a fizikai nehézségekkel. Ezzel a zarándoklat egyik eredeti aspektusát hozzák vissza, ami nagyon üdvözlendő – hangsúlyozza a bencés atya.
Az ember történések utáni vágyára válaszol maga a liturgia is – mondja Moser. Megszólítja az embert, aki azonosulni tud a hittartalmakat megjelenítő történésekkel.
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria