Az ünnepi Szent Gál-évet a város katedrálisában nyitották meg, majd a kolostort körülvevő utcákon folytatódott az ünneplés. Markus Büchel Sankt Gallen püspöke reményét fejezte ki, hogy az ünnepségsorozat hozzásegíti az embereket ahhoz, hogy visszataláljanak keresztény gyökereikhez.
A túlnyomórészt mezőgazdasággal foglalkozó kantonban körülbelül ötszázezren élnek, a hivatalos nyelv a német. A lakosság több mint fele katolikus.
A kantont 1803-ban alapították, a város története viszont a legenda szerint 612-ig, Gál letelepedéséig vezethető vissza. Kolostorát 613-ban alapították, és az írországi Gallusról nevezték el. Szent Gál hittérítő Szent Kolumbán tanítványa és társa volt, itt halt meg 646-ban. Martell Károly Othmárt jelölte ki Szent Gál ereklyéinek gondozására, aki megalapította a híres Sankt Gallen iskolát, amely hamarosan híressé vált a tudomány és művészet terén, valamint a kéziratok másolása és a könyvtára miatt. Számos angolszász és ír szerzetes jött ide kéziratot másolni.
Nagy Károly kérésére I. Adorján pápa kiváló énekeseket küldött Rómából, akik elterjesztették a gregorián zenét. 818-ban Jámbor Lajos frank király menedékjogot adott a kolostornak és birodalmi kolostori rangra emelte. A Sankt Gallen-i könyvtárat a világ egyik leggazdagabb középkori gyűjteményének tartják. A könyvtárban őrzik azt az Ekkehard szerzetes által írt, Casus monasterii Sankti Galli című krónikát, amely beszámol a kalandozó magyarok 926. évi támadásáról is.
A város múzeumai őszig különkiadások sorozatával emlékeznek az ír származású hittérítő szerzetes életére és hatására, és a világhírű könyvtárban is számos kiállítást rendeznek majd.
Magyar Kurír
(nk)