A felújítási munkálatok miatt bezárt váci székesegyház helyett a piarista templom adott helyet az ünnepi szentmisének, amelyet online is közvetítettek.
Marton Zsolt püspök homíliájában felidézte, hogy a II. vatikáni zsinat nyúlt vissza az Egyház azon ősi hagyományához, amely alapján nős férfiakat is diakónussá szentelnek. Szent Pál Timóteushoz írt leveléből idézve emlékeztette a szentelendőket, hogy mostantól szent titok lesz rájuk bízva: a keresztény katolikus hit tisztaságának őrzése és továbbadása. Feladatuk lesz, hogy „az evangélium buzgó, szelíd és imádságos hirdetőivé” váljanak. Az állandó diakónusok hivatása ebben a tekintetben közös az áldozópapokéval, amelyet – a felszentelésben kapott karizma alapján – velük, egymást kiegészítve kell hogy teljesítsenek az Egyház javára. A főpásztor felhívta a leendő diakónusok figyelmét arra, hogy „szent szolgákká kell válniuk”, akik készek életüket adni vele és a paptestvérekkel együtt a hívekért. A szentbeszédben megemlékezett a diakónusok feleségeiről is, akik hozzájárulásukat adták férjeik jelentkezésekor és akik közvetetten, de szintén részesülnek a szolgálatból.
A szentelési szertartást követően az új diakónusok megköszönték a püspöknek a lehetőséget, hogy egy csodálatos család részeként életük új szakasza kezdődhet el. Olgyay Bálint a diakónusképzés és lelkigyakorlat zárásakor így fogalmazott: „Szeretném a Mennyei Atya kegyelmi ajándékait azzal megköszönni, hogy a meghívásnak véges képességeimmel, de nagy hálával és lelkesedéssel mint diakónus tegyek eleget.” Huszár Attila azt mondta: „Célom, úgy szeretni Istent és testvéreimet, ahogyan Ő szeret bennünket: feltétel nélkül. Olyan diakónus szeretnék lenni, aki Isten mindenkit üdvözíteni akaró tervét segíti megvalósulni.”
A szertartás során a csömöri katolikus templom énekkara végezte a zenei szolgálatot.
A szentmise végén köszöntötték az egyházmegye jubiláns papjait is: Molnár Zsoltot és Urr Zsolt Ipolyt 25. papi jubileumuk, Ország Tibort 40., Hefler Gábort 50., Szádoczky Károlyt és Miklós Jánost 55. papi jubileumuk alkalmából, valamint a gyémántmiséjét ünneplő Pásztor Győzőt. Marton Zsolt külön köszöntötte a felszentelésének 55. évfordulóját éppen ezen a napon ünneplő elődjét, Beer Miklós nyugalmazott megyéspüspököt.
Huszár Attila (1968) (jobbról) elektronikai műszerész, informatikus végzettséggel rendelkezik, egy informatikai kft. ügyvezető tulajdonosa, aki felnőttkorában tért meg felesége és egy meghatározó húsvéti lelki élmény hatására. Az egyházi szolgálatba egykori pestújhelyi plébánosa, Márton Mihály atya meghívására kapcsolódott be mint az ifjúsági imacsoport vezetője, ministránsvezető. 2012 óta élnek Csömörön, két felnőtt fiúgyermekük és három unokájuk van. 2015-ben avatták fel akolitusnak, és már a képzés alatt érezte a hívást a diakónusi szolgálatra. Szoros kapcsolatban van a Cursillo lelkiségi mozgalommal, feleségével együtt tagja a helyi MÉCS közösségnek, gyermekeik révén pedig jól ismerik a Szentjánosbogár közösséget is. Kateketikai tanulmányait az Esztergomi Teológiai Főiskolán végezte. Szolgálata keretében segíti majd a MotiVÁCió Képzési Központ munkáját a diakónusképzés során.
Olgyay Bálint (1968) (balról) Csömörön él feleségével és három gyermekével együtt. Vallásos, többgyermekes családból származik. A kecskeméti Piarista Gimnázium elvégzése után a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen szerzett diplomát, majd marketingszakemberként dolgozott közel harminc éven át. 2015-ben avatták akolitussá, és már akkor érezte a hívást a diakónusi szolgálatra. Teológiai tanulmányait levelezős hallgatóként az Esztergomi Hittudományi Főiskola kateketika szakirányán végezte, jelenleg hitoktatóként dolgozik.
Forrás és fotó: Váci Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria