Szentmisével és közös imádsággal emlékeztek Olaszfaluban a tragikus eseményre, amely nyolcvan évvel ezelőtt megrázta a települést és a térséget. 1945. március 23-án harminckét bakonyi fiatalt végeztek ki szovjet katonák – a II. világháború borzalmaihoz képest is kirívó kegyetlenséggel.
Olaszfaluban 1945 nagypéntekén szörnyű mészárlást vittek végbe a polgári lakosság körében a települést egy nappal korábban elfoglaló szovjet alakulatok: egy tisztázatlan hovatartozású szovjet egység tagjai reggel 9 és este 6 óra között 32 olaszfalui lakost – jórészt 16 és 22 év közti fiatalt – végeztek ki.
A mészárlás okai nem ismertek, de minden bizonnyal összefügg azzal, hogy az olaszfalui elöljáróságnak 1945 februárjában sikerült „megmentenie” a helyi leventefiatalságot a német kitelepítéstől; a szovjeteknek ezért gyanús lett a faluban lévő, feltűnően sok fiatal férfi.
A magyarországi viszonylatban is példátlan mészárlásnak Mozsgai József Fájdalmas Péntek című könyvével állított emléket.
A kivégzések ügyében a Nemzeti Nyomozó Iroda 66 évvel az események után, 2011-ben indított nyomozást. (Forrás: Wikipédia)
A kerek évforduló alkalmából tartott szentmisén a templom padsorait és előterét is megtöltötték az emlékezők, akik között jelen volt Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára; Ovádi Péter országgyűlési képviselő, valamint Törökné Ringl Krisztina polgármester is.
A szertartás után Soltész Miklós szólt a jelenlévőkhöz. Hangsúlyozta: az emlékezés a nyolcvan éve történtekre nemcsak Olaszfaluban, hanem az egész térségben, különösen a zirci iskolások körében is fontos feladat lenne. Kötelező olvasmánynak kellene lennie a visszaemlékezéseknek – fogalmazott. – „Érdemes emlékezni a »fájdalmas péntekre«, és imádkozni az akkori áldozatokért, valamint azért, hogy soha sehol ne történjen többé ilyen mészárlás.”
A megemlékezés nemcsak a gyász kifejezése volt, hanem közös kiállás is a béke, az igazság és az emlékezet fontossága mellett. A sortűzben elhunytak nevét egyesével felolvasták, közben pedig egy-egy virág került az áldozatok nevét őrző emlékmű elé.
A megemlékezésen részt vettek többek között a Zirci Országzászló Alapítvány és a Magyar Tartalékosok Szövetsége képviselői.
Forrás és fotó: Veszprémi Főegyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria